درخواست شاه‌حسینی از دادستان کل کشور؛ پرونده فساد در فوتبال را به جریان بیندازید

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

به دنبال صحبت‌های حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در خصوص برخورد با فساد صورت گرفته در قرارداد بازیکنان و مربیان خارجی فوتبال و همچنین اشاره به پرونده مارک ویلموتس، حساسیت در این خصوص بیشتر شده است

متن این یادداشت به شرح زیر است:

«پاسخ مدعی‌العموم جامعه ایران به فریاد دادخواهی اهالی فوتبال

در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته شبکه دوم صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران حضرت حجت‌الاسلام آقای منتظری دادستان کل کشور در قسمتی از اظهارات خود به صورت واضح و مبرهن مطالبی را در خصوص مبارزه با فساد در فوتبال بیان کردند.

اینجانب به مدت 31 سال در عدلیه افتخار همکاری با ایشان را داشته‌ام. دادستان محترم کل کشور از قضات مجرب، شجاع، کاردان و شاخص دستگاه قضایی هستند. براساس سوابق قبلی در احقاق حق مظلومان رسیدگی و نهایتاً مجازات مجرمین با احدی تعارف نداشتند. در رسیدگی به پرونده «دانه درشت‌ها» حساست ویژه دارند. به خود فرض می‌دانم که در خصوص این واقعه جدید و مهم حقوقی در حوزه ورزش، مطالبی مهم را اعلام کنم.

اولین اثر عکسل العمل مدعی‌العموم بروز و ظهور امید بین اهالی ورزش و به خصوص کارشناسان و مدیران عدالتخواه مبنی بر اعاده حقوق عمومی و مجازات مجرمین بود. متقابلاً متخلفان و مجرمان حوزه فوتبال که تعداد آنها در مقایسه با جمعیت فعال در این حوزه بسیار قلیل است، را هم نگران و آشفته کرد.

مردم و اهالی ورزش در سنوات گذشته از اقدامات مراجع مرتبط با ورزش، خصوصاً مجمع عمومی، هیئت رئیسه و ارکان قضایی فدراسیون فوتبال در برخورد با تخلفات و ناهنجاری‌ها ناامید شده بودند و از طریق رسانه‌ها دست به دامن قوه قضاییه به عنوان مرجع رسمی رسیدگی به تظلمات شدند که یکی از مدیران محترم حلقه اول دستگاه قضایی در کسوت مدعی العموم به صورت کاملاً قانونی و به حق به این قضیه ورود کرد. این اقدام تا همین مرحله جای تقدیر دارد و به مفهوم شروع به تظلم خواهی و احقاق حقوق عمومی و خصوصی در حوزه ورزش می‌باشد.

برداشت‌های سطحی عده‌ای چند ساعت پس از این واکنش دادستان محترم کل کشور، اذهان عمومی را متوجه ورود موردی به قرارداد مارک ویلموتس کرد. هرچند این قرارداد هم خاص عموم است، لیکن مردم عزیز بدانند دستگاه قضایی با تجمیع اطلاعات در قوه قضاییه قطعاً به موضوعات متعدد مرتبط با ورزش و فوتبال ورود خواهد کرد که شأن دستگاه قضایی نیز چنین است.

به همکار عزیزم، حضرت حجت‌الاسلام منتظری عرض می‌کنم که استحضار دارید در کمیسیون اصل 90 مجلس نهم، پرونده‌ای با موضوع فساد در فوتبال رسیدگی شد که حاصل بیش از 3 سال تلاش کارشناسان، نمایندگان مجلس و خبرگان فوتبال گزارش قرائت شده در جلسه علنی 5 بهمن ماه 1394 بود. در آن پرونده موضوعات مهمی مورد بررسی قرار گرفت که از قبیل سوء استفاده‌های مالی مرتبط با قراردادهای فوتبال، جعل و استفاده از سند مجعول، رشاء و ارتشاء، تبانی، شرط بندی، دوپینگ، تصدیق نامه‌های خلاف واقع، فرار مالیاتی، مصرف الکل، نقض آشکار قوانین و مقررات، ضعف مدیریت در ورزش کشور من جمله ارکان قضایی فدراسیون فوتبال، عملکرد ضعیف و توام با تبعیض فدراسیون فوتبال که به نوعی به این پرونده لقب جعبه سیاه داده بودند. در رسیدگی به این پرونده اشخاصی تهدید شدند و فشارهای زیادی در جهت عقیم کردن این پرونده صورت گرفت. لیکن گزارش تهیه، قرائت و مقرر شد، پرونده برای رسیدگی به شکایات و اتهامات مدیران فوتبالی به دستگاه قضایی ارسال شود.

اکنون بیش از چهار سال از قرائت گزارش این پرونده می‌گذرد و این موضوع قابل پیگیری است. اگر پرونده از مجلس به قوه قضایی ارجاع نشده، باید بررسی شود و چنانچه پرونده به قوه قضاییه ارسال شده که ظاهراً چنین است، بعد از گذشت چهار سال چه اقدامات قضایی انجام شده است؟ متأسفانه بسیاری از اشخاصی که در مظان اتهام بودند، در این چهار ساله ضمن اینکه در سمت‌های مدیریتی به فعالیت‌ها خود ادامه دادند و ترفیع شغلی گرفتند، بارها در رسانه‌ها و اظهارات خود اقدامات مجلس را به سخره گرفتند.

این صحبت حضرتعالی در خصوص ورود نهاد قضایی به ماجراهای فوتبال و پرونده موردی مارک ویلموتس، بهانه‌ای شد تا بنده ضمن ارج نهادن به خدمات فوتبالی‌ها، بخشی از فسادهای صورت گرفته در فوتبال را خدمت شما عرض کرده تا ضمن یادآوری گزارش فساد در فوتبال بار دیگر این پرونده ملی در قوه قضاییه به جریان افتاده و ضمن برخورد با مجرمان، متهمان بی‌گناه این پرونده نیز تبرئه شوند.

عبدالرحمن شاه‌حسینی
دوشنبه، دوم تیرماه 1399».

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.