گزارش دبیرکل سازمان ملل غلط، بی‌جا و خارج از اختیاراتش است

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پایان سفر خود به مسکو در مصاحبه با خبرنگاران، اظهار داشت: دو بار آقای رئیس جمهور با پوتین تلفنی صحبت کردند اما در این ایام ملاقات حضوری نداشتیم و نیاز بود بر مسائل دوجانبه مروری داشته باشیم و توافقات رؤسای جمهور را تسریع کنیم.

وی افزود: در موضوع سوریه گفتگوی خوبی داشتیم و توافق کردیم که اجلاس مجازی سران برگزار شود و به زودی تاریخ آن را پیشنهاد خواهیم کرد. توافق کردیم که ایران کماکان میزبان اجلاس حضوری سران بعد از بهبود شرایط باشد، اما موضوعی که بیشترین زمان را به آن اختصاص دادیم، تحولات مربوط به برجام و اقدامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود.

وزیر خارجه کشورمان گفت: آمریکایی‌ها با همراهی رژیم صهیونیستی و برخی دیگر از کشورها تحرکاتی را در دو سه سال گذشته برای ایجاد فشار بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نابود کردن برجام داشته‌اند.

ظریف با بیان اینکه در گزارش اخیر آژانس متأسفانه به نتیجه رسیدن قسمتی از فشارها را شاهد بوده‌ایم، گفت: نیاز است با همکاری و همفکری مانع این شویم که این سیاست به نتیجه مطلوب طراحان آن یعنی نابود کردن برجام برسد. ما و روسیه و چین را برخی کشورهای دیگر اهداف مشابهی داریم؛ همانطور حرکتی که آمریکا خواسته است در شورای امنیت شروع کند و یکی از طنزهای تلخ تاریخ این است که کشوری که از برجام خارج شده، رسماً مانع قطعنامه ۲۲۳۱ شده است و می‌خواهد از محمل این قطعنامه استفاده کند.

وی گفت: موضع ایران روسیه و دیگر کشورها راجع به این قضیه مشابه است. متأسفانه دبیرکل ملل متحد گزارش کاملاً هم غلط و هم بی‌جا و هم خارج از اختیارات خود صادر کرده که کاملاً مشهود است تحولاتی که در آژانس و دبیرخانه اتفاق افتاده به دلیل اینکه کرونا باعث شده، حضور کشورها در این سازمان‌ها کمتر شده و آمریکا توانسته با استفاده از فشار نامربوط خود این سازمان‌ها را منحرف کند و در جهت اهداف خود حرکت کند. در این زمینه ایران و روسیه موضع مشترک دارند.

وزیر خارجه در مورد افغانستان و اقدامات دیپلماتیک جمهوری اسلامی، گفت: برای ایجاد آشتی داخلی و ملی با حضور همه گروه‌ها از جمله طالبان در این زمینه همفکری کردیم.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.