کیفیت هوای تهران در آبان ماه چگونه بود؟

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

کیفیت هوای تهران طی آبان ماه امسال ۲۱ روز در شرایط قابل قبول و ۹ روز به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت. درحالی هوای تهران طی یک ماه اخیر، ۹ روز آلوده بود که بررسی آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد که کیفیت هوای دومین ماه پاییز ۹۹ کم و بیش مشابه سال‌های قبل بوده است.

بر این اساس طی آبان ماه سال گذشته تهرانی‌ها ۱۹ روز هوای قابل قبول تنفس کردند. کیفیت هوا در این بازه زمانی طی ۱۱ روز نیز به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون برای حساس‌ها ناسالم بود.

بر اساس آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک مانند تاکسی‌ها، خودروهای شخصی، اتوبوس‌ها و… در تولید ذرات معلق ۶۰ درصد است که در این بین خودروهای دیزلی پررنگ‌ترین نقش را دارند. ذرات معلق یکی از خطرناکترین آلاینده‌های موجود در هوا هستند و می‌توانند بیماری‌های قلبی و ریوی را تشدید کنند و در مواجهه طولانی مدت سبب حملات قلبی و آسم شوند.

اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد که در آبان ماه سال ۹۷ کیفیت هوا طی چهار روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت. در این‌بازه زمانی هوای تهران ۲۶ روز در شرایط مطلوب قرار داشت که در این بین سهم هوای قابل قبول ۲۲ روز و سهم هوای پاک چهار روز گزارش شده است.

در دومین ماه پاییز سال ۹۶ کیفیت هوا شرایط خوبی نداشت، چراکه طی ۲۴ روز از این بازه زمانی تهرانی‌ها هوای نامطلوب تنفس کردند که از این تعداد سهم هوای ناسالم برای گروه‌های حساس ۲۳ روز بود.

گفتنی است که در این بازه زمانی کیفیت هوا تنها طی شش روز در شرایط قابل قبول قرار داشت. طی آبان ماه سال ۹۵ نیز کیفیت هوای تهران ۱۴ روز در شرایط قابل قبول، ۱۳ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس و سه روز در شرایط ناسالم برای همه گزارش شده است.

کیفیت هوا در تهران طی آبان ماه درحالی ۹ روز در شرایط آلوده قرار داشت که امسال آلودگی هوا علاوه بر آثار سوء بر سلامت سبب تشدید شیوع بیماری کووید ۱۹ نیز می‌شود. وزارت بهداشت پیش از این نسبت به خطر تشدید کرونا در شهرهای با هوای آلوده هشدار داده بود. از این‌رو ضرورت اجرای اقداماتی برای کنترل آلودگی هوا دوچندان شده است.

وزارت بهداشت همچنین توصیه کرده که در روزهای آلوده بهتر است سعی کنیم تا حد امکان از منزل خارج نشویم. افراد مسن، کودکان، بیماران مزمن بویژه بیماران قلبی و ریوی بهتر است تا حد امکان در روزهای آلوده از منزل خارج نشوند. این افراد همچنین در صورت اجبار برای خروج از منزل سعی کنند کار خود را در کمترین زمان ممکن انجام دهند و سریع تر به خانه بازگردند. کلیه افراد نیز از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزشی که میانگین تنفس را افزایش می‌دهد در هوای آلوده خودداری و هنگام خروج از منزل حتما از ماسک استفاده کنند. استفاده از میوه‌ها، سبزیجات و کاهش مصرف فست‌فودها و افزایش مصرف مایعات نیز از توصیه‌های دیگر وزارت بهداشت برای روزهای آلوده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *