درخواست مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی یک کنفرانس خبری از ایران درخواست کرد تا درباره فعالیت‌های اعلام نشده هسته‌ای خود به آژانس شفاف‌سازی کند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) طی یک کنفرانس خبری به سؤالات خبرنگاران درباره کووید-۱۹، ایران و موضوعات دیگر پاسخ داد.

ادعای آژانس درباره تاسیسات هسته‌ای نطنز

وی با توجه به برخی ادعاها مبنی بر وجود ذرات اورانیوم در مکانی در ایران که به آژانس اعلام نشده، گفت: «ایران همچنان باید به طور کامل و به سرعت درباره فعالیت‌هایی که در مکان اعلام نشده به آژانس انجام می‌دهد، توضیح دهد تا نگرانی‌ها درباره صحت و کامل بودن توافقات پادمانی برطرف شود. ایران باید اطلاعات موثقی به آژانس ارائه دهد».

گروسی در پاسخ به سؤالی درباره جدیدترین گزارش آژانس در خصوص اقدام ایران مبنی بر آغاز تزریق «هگزافلوراید اورانیوم» به سانتریفیوژهای پیشرفته «آی آر-۲ام» گفت: «این یک به روزرسانی بود، ما قبلاً نیز اعلام کرده بودیم که آبشارها سانتریفیوژ نظنز از مرکز غنی‌سازی آزمایشی به مرکز غنی سازی سوخت منتقل شده‌اند، این قبلاً اتفاق افتاده است و مسئله جدیدی نیست. هنوز از آن بهره‌برداری نکرده‌اند و در حال انجام است و در این مرکز سانتریفیوژها راه‌اندازی می‌شوند».

مدیرکل آژانس درباره سفر اخیر به ایران و توافق با مقام‌های جمهوری اسلامی ایران درباره دو سایتی که مدعی بودند ایران آن را اعلام نکرده بود، گفت: «من در آگوست به تهران رفتم و در آنجا به یک درکی رسیدیم که به آن پایبند بودیم و آنها به ما دسترسی به دو مکان مورد نظر را دادند».

وی در ادامه تأکید کرد که در حال حاضر سایتی در ایران وجود ندارد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دنبال دسترسی به آن باشد.

درباره روند گذار در آمریکا گمانه‌زنی نمی‌کنیم

خبرنگاری در ادامه در خصوص فرایند انتقال قدرت در ایالات متحده آمریکا پرسید: «ما اخبار را دنبال می‌کنیم اما گمانه‌زنی‌هایی در این خصوص صورت نمی‌دهیم.بهتر است گمانه‌زنی‌هایی در این زمینه نداشته باشیم».

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *