رونمایی از مجسمه طلایی سگ؛ رئیس‌جمهور ترکمنستان به آلابای نماد افتخار داد

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

قربانقلی بردی محمداُف روز سه‌شنبه از مجسمه ۶ متری سگ آلابایی در عشق آباد، پایتخت، رونمایی کرد. این نخستین بار نیست که نژاد آلابای مورد تحسین و احترام رئیس جمهوری ترکمنستان قرار می‌گیرد؛ او سال گذشته نیز کتابی را به گونه آلابای تقدیم کرد.

آلابای گونه‌ای ترکمن از نژاد سگ‌های چوپان آسیای میانه است که پیشتر در فهرست میراث ملی ترکمنستان ثبت شده است.

این مجسمه در یک منطقه مسکونی کارمند نشین نصب شده و یک صفحه نمایش بزرگ نیز به طور مداوم تصاویری از سگ‌های آلابای نشان می‌دهد. رسانه‌های دولتی این مجسمه را نماد «غرور و اعتماد به‌نفس» گونه آلابای تعبیر کردند.

مخالفان او صرف چنین هزینه‌ای را در شرایطی که بسیاری از مردم ترکمنستان فقیر هستند و سطح آزادی بیان در این کشور بر پایه اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) پایین‌تر از کره‌شمالی است، سرزنش کردند.

آقای بردی محمداُف افزون بر سگ‌های آلابای علاقه وافری نیز به اسب‌های محلی «آخال تکه» دارد و آنها را نماد زیبایی و استقامت توصیف کرده است. او در سال ۲۰۱۵ نیز از مجسمه طلایی خود سوار بر یک اسب آخال تکه رونمایی کرده بود.

رئیس جمهور ترکمنستان گاهی اوقات یک کره اسب آخال تکه یا توله سگ آلابای را به رهبران ملت‌های دوست هدیه می‌دهد. رفتار او با توله سگی که در سال ۲۰۱۷ به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه داشت مورد انتقاد قرار گرفت. آقای بردی محمداُف در حالی که با یک دست این توله سگ را از پشت گردن در هوا معلق کرده بود، به آقای پوتین اهدا کرد؛ اقدامی که انتقاد بسیاری از نهادهای مدافع حقوق حیوانات را برانگیخت.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *