تعطیلی تهران و پیش‌شرط ‌هایش

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

دکتر حمید سوری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طی یادداشتی در این رابطه، آورده است: « گسترش افسار گسیخته اپیدمی کرونا در کشورمان همه را نگران کرده و متولیان امر در تلاشند کاری انجام دهند. چه شد که به اینجا رسیدیم بحث خاص خود را دارد ولی چه باید بکنیم سوال مهم حال حاضر بخصوص در کلانشهری مانند تهران است. بنده با قفل کردن شهر مخالف نیستم، ولی این اقدام مقدمات و موخراتی دارد که اگر به آنها توجه کافی نشود بجز صرف هزینه هنگفت نتیجه مطلوب نخواهد داشت.

همانطور که بارها مطرح شده قفل کردن شهر در این شرایط هیچ نتیجه قطعی برای کنترل اپیدمی به دنبال ندارد، جز خریدن زمان! لاک داون عمدتا برای خریدن زمان جهت ادامه روند پیشگیری و کنترل است و اثر ماندگار ندارد. هزینه و بار اقتصادی لاک دان هم بسیار بالاست.

سوالی که مطرح می‌شود این است که کدام برنامه پیشگیری و کنترل موثری شناخته و برنامه‌ریزی شده که لازم است در کنارش شهر را قفل کنیم؟

این متخصص اپیدمیولوژی در ادامه آورده است: اگر چنین اقدامی تنها برای وقفه‌ای دو هفته‌ایست، قطعا اثربخشی کوتاه مدت بوده و هزینه اثربخشی بالایی نخواهد داشت و انجام آن اصلا به صلاح نیست.

به اعتقاد این عضو هیات علمی دانشگاه، تعطیلی شهر یا استان زمانی می‌تواند اثربخشی ماندگاری داشته باشد که:

*برای بعد لاک‌دان برنامه داشته باشیم.

*اهداف لاک دان مشخص و نحوه اجرای آن به صورت عملیاتی تعریف شود.

*آمادگی همه جانبه سازمان‌های ذینفع و آمادگی مردم مهیا شده باشد.

*زمان باید بخریم که در این فاصله زمانی چه کار کنیم؟ پروپوزال این کار کدام است؟

*لاک دان شهر در چه سطحی است؟ و بسته های حمایتی برای نیازمندان و گروه‌های پرخطر چیست؟

*آیا تردد به شهر ممنوع است یا خیر؟ اگر پاسخ منفی است لاک دان معنایی ندارد، مگر تمامی ورودی‌ها به شهر ۱۴ روز قرنطینه شوند. اگر تردد آزاد است لاک دان نتیجه‌ای بسیار کم رنگ خواهد داشت!

*آیا هزینه اثربخشی این طرح اندازه گیری شده است؟

*مطالعات مقدماتی در خصوص این پیشنهاد چیست؟

و سوالات دیگری که بدون پاسخ نسبتا شفاف به آنها این کار، هر اقدامی عجولانه است و می‌تواند اعتماد و انتظار همکاری مردم برای ادامه راه از بین ببرد.»

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *