رییس جمهور :رشد اقتصادی سال ۹۸ بدون نفت مثبت بود

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری عصر یکشنبه در جلسه‌ هیئت وزیران به آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی درباره وضعیت اقتصاد کشور در سال۱۳۹۸ اشاره کرد و گفت: آماری که بانک مرکزی منتشر کرد حائز اهمیت است و نشان می‌دهد که در کشاورزی و صنعت شرایط نسبتا خوبی داشتیم و این دو بخش باعث مثبت شدن رشد اقتصادی بدون نفت در سال ۹۸ شده است.

وی اظهار کرد: رشد اقتصادی بدون نفت ۱.۱ درصد از افتخارات اقتصادی همه فعالان بخش کشاورزی اعم از کارگران و کشاورزان است. در کشاورزی در همه فصول سال ۹۸ شرایط ما خوب و رشد مثبت بوده است؛ مجموعه بخش کشاورزی سال قبل ۸‌.۸ درصد رشد داشته است. در سال ۹۸ مانند سال‌هایی که قیمت نفت افت پیدا کرد، کشاورزی خیلی به ما کمک کرده است.

رئیس‌جمهوری خاطر نشان کرد: در بخش صنعت هم بجز فصل اول که دارای رشد منفی ۰.۱ بوده است در فصول دیگر دارای رشد مثبت بوده و در مجموع ۲.۳ درصد شاهد رشد در بخش صنعت بودیم.

روحانی با اشاره به منفی بودن رشد بخش خدمات در سال ۹۸، اظهار کرد: در مجموع در سال ۹۸ به رشدی مثبت در اقتصاد بدون نفت رسیدیم. وقتی رشد اقتصادی را با دقت مقایسه می‌کنیم شرایط فرق می‌کند و نشان دهنده این است که تحریم ها در بخش نفت تاثیراتی داشته است.

وی گفت: در آمار مربوط به رشد دو ماهه سال جاری مشاهده می‌کنیم که آمار در کشاورزی و صنعت در وضع خوب قرار دارد؛ تاکنون ۳ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرده‌ایم و ان‌شاءالله امسال نیز در بخش گندم خودکفا خواهیم بود. در مجموع دولت یازدهم و دوازدهم ۹ هزار هکتار به سطح کشاورزی گلخانه ای اضافه شده است و برنامه داریم تا پایان سال بیش از ۴ هزار و ششصد هکتار به این سطوح اضافه کنیم. در بخش صنعت نیز با وجود شرایط سخت در فروردین و اردیبهشت نسبت به سال قبل شاهد رشد بوده ایم که موضوعی بسیار مهم است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه در حوزه خودرو شاهد رشد ۱۸ درصدی تولید هستیم، درباره خروج خودروهای تولید شده از پارکینگ‌های خودروسازان خاطر نشان کرد: بر اساس اعلام سرپرست وزارت صنعت در هفته های آینده ۴۵ هزار خودرو که نقص فنی داشتند با رفع آن در اختیار خریداران قرار می‌گیرند که این نشان از آن است که علی رغم توطئه های دشمنان شاهد نشاط در فعالین اقتصادی هستیم.

روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه در بخش‌هایی از اقتصاد از جمله مسکن نیازمند تحرکات جدیدی هستیم، گفت: امروز در ستاد اقتصادی دولت تصمیماتی درباره حوزه مسکن گرفتیم که در جلساتی که معاون اول خواهد داشت تکمیل خواهد شد. ما هم در زمینه تخصیص زمین برای فعالان ساخت مسکن و هم در حوزه تسهیلات و کمک به بخش‌های دیگر مسکن برنامه های داریم؛ شهرداری ها نیز باید در زمینه ساخت مسکن و دریافت پروانه ساخت همکاری های داشته باشند مدت زمان صدور مجوزهای لازم را کاهش دهند؛ با رعایت یکسری مسائل شرایط مسکن بهبود خواهد یافت و دولت در این حوزه دست روی دست دست نگذاشته است.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه بازار سرمایه گام های خوبی در ماه های گذشته برداشته شده است؛ باید سهام های جدید در این بازار عرضه شود و در این راستا شرکت های دولتی باید همکاری کنند. در این زمینه وزیر کار اعلام کرده که در هفته های آتی دو هزار میلیارد تومان عرضه اولیه از طریق برخی شرکت های وابسته به شستا خواهند داشت. در کنار این عرضه، در روزهای آتی شاهد عرضه های اولیه جدید دیگری نیز خواهیم بود. آزادسازی سهام عدالت باعث تعویق و توسعه بازار سرمایه در کشور شد و در مجموع می‌توان گفت که در شرایط کرونا شاید کشور ما در حوزه بازار سرمایه گام های بهتری برداشته است.

رئیس‌جمهوری همچنین با قدردانی از شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری به دلیل فعالیت در زمینه رفع نیازهای کشور بویژه نیازمندی های مقابله با کرونا، تاکید کرد: این شرکت ها می‌توانند تحول بزرگی در حوزه علمی و فناوری و رفع نیازهای بهداشتی و درمانی امروز کشور انجام دهند.

به گزارش ایسنا، روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در جلسه عصر یکشنبه هیئت وزیران با اشاره به سیاست‌های دولت ایالات متحده آمریکا در خصوص همکاری با نهادهای بین‌المللی، اظهار کرد: ما در حال مبارزه با بیماری، بیکاری و استکبار هستیم؛ دیدیم که آمریکایی‌ها در ماه های اخیر مانند روزهای ابتدایی روی کار آمدن رئیس جمهوری جدید با همه نهادهای بین‌المللی درگیر شدند. اخیرا هم نسبت به سازمان بهداشت جهانی و دیوان بین‌المللی لاهه شروع به تهدید کردن کرده اند.

وی ادامه داد: معلوم است که این دولت هم چارچوب اداره کشور در زمینه های بیماری، آزادی ملت‌، حقوق ملت های دیگر و سازمانهای بین‌المللی مرتبا در حال توطئه است، اما مانند همیشه شکست خواهند خورد.

رئیس جمهوری با اشاره به اقدام اخیر دولت آمریکا در اعمال برخی تحریم‌ها درباره کارکنان دیوان بین‌المللی لاهه، خاطر نشان کرد: اخیرا آمریکایی ها شروع به تهدید کردن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شورای امنیت سازمان ملل و به نحوی به استخدام در آوردن کارکنان این نهاد ها کرده‌اند ما مطمئنیم که دیپلمات ها و مسئولین کشور ما در این زمینه بخوبی در برابر آمریکا خواهند ایستاد و ما نخواهیم گذاشت که آمریکایی ها موفق شوند.

روحانی با تاکید بر اینکه مسأله پایان تحریم‌های تسلیحاتی در مهر ماه امسال یکی از دستاوردهای مهم برجام است، گفت: اگر آمریکایی ها بخوانند این دستاور را زیر سوال قرار دهند، کشورهای بزرگ دیگر می‌دانند که عکس‌العمل ما چه خواهد بود. امیدواریم کشورهای عضو شورای امنیت و شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این حوزه ها متوجه برنامه ریزی آمریکا شوند و ما هم در این حوزه موفق خواهیم بود و از برنامه ریزی‌هایی که آمریکا برای ایران طراحی کرده عبور می‌کنیم.

رئیس جمهوری در پایان به درخواست جمهوری اسلامی ایران از بانک جهانی جهت دریافت وام ۵ میلیارد دلاری اشاره و تصریح کرد: در زمینه درخواست وام ۵ میلیاردی ما از صندوق بین‌المللی متاسفانه آمریکایی‌ها همچنان مشغول کارشکنی هستند و امیدواریم این صندوق زیر فشار آمریکایی ها قرار نگیرد و به تعهدات خود نسبت به همه کشور ها عمل کند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *