۳ سناریوی محتمل درباره نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

سید رضا میرطاهر اظهار کرد: انتخابات ۳ نوامبر در تاریخ آمریکا بی سابقه است. آمریکا همواره فعالیت انتخابات در کشورهای دیگر به ویژه کشورهای در حال توسعه را به چالش کشیده است و با انواع اتهامات از جمله تقلب در انتخابات یا با به‌کارگیری رویه‌های غیرقانونی در کشورهای مخالف خودش مثل روسیه و ایران را به چالش کشیده است و حالا انتخابات در کشور خودش شبیه انتخابات کشورهایی شده است که خودش به آنها ایراد می گرفت.

وی ادامه داد: ترامپ تاکید دارد که اگر نتیجه دلخواه او نباشد یعنی تقلب شده است و عجیب است که رییس‌جمهور مستقر که همه نهادهای فدرال را در اختیار دارد این ادعا را مطرح کند؛ چنین ادعایی معمولا از سوی مخالفان رییس جمهور مستقر مطرح می‌شود. ترامپ برای توجیه اقدامات احتمالی بعد از برگزاری انتخابات از ماه ها قبل به شدت رویه‌های انتخابات را زیر سوال برده و با توجه به همه‌گیری کرونا و رای‌گیری پستی تلاش کرده این مساله را زیر سوال ببرد.

این کارشناس مسایل استراتژیک گفت: الان طبق آمار بیش از ۹۱ میلیون نفر مردم آمریکا قبل از ۳ نوامبر رای خود را داه اند یا به صندوق آرا به طور مستقیم ریخته اند یا با پست رای خود را اعلام کرده اند. این میزان مشارکت معادل دو، سوم رای دهنگان در ۲۰۱۶ است و نشان می دهد استقبال زیاد بوده است که قابل توجه است و نشان می هد که عملا جامعه آمریکا تبدیل به جامعه دو قطبی شده است و دو کاندیدا از طیف گسترده‌ای از هوادارن برخوردارند.

میرطاهر با اشاره به برخی اخبار درباره احتمال تنش و درگیری بعد از انتخابات به ویژه در صورت رای نیاوردن دونالد ترامپ اظهار کرد: ترامپ در جریان کمپین های انتخاباتی و سخنرانی هایی که انجام داده و می دهد عملا انتخابات آمریکا را به سمت تنش و تشویق هوادارن مسلح خو برای مقابله با هر نوع سناریوی احتمالی که شکست او را رقم بزند سوق داده است. اخیرا شاهد بودیم که گروه بین‌المللی بحران که یک نهاد پژوهشی در حوزه شناسایی و بررسی بحران هاست در این زمینه هشدار داده است و تاکید کرده که سناریوهایی که برای بعد از انتخابات مطرح می شود دقیقا شبیه سناریوهایی است که آمریکا درباره دیگر کشورها هشدار می داده است. از این رو وقوع درگیری بین هواداران دو کاندیدای مطرح با توجه به این که حمل سلاح در این کشور آزاد است محتمل است.

وی خاطرنشان کرد: این مساله بسیار مهمی است که در آمریکا گروه‌های شبه نظامی زیاد است که حداقل ۱۰ تا ۲۰ تای آنها از گروه های راست افراطی هستند که اخیرا نیز حضورشان را در خیابان ها نشان داده اند از این رو معتقدم وقوع درگیری بین هوادارن دو نامزد اصلی انتخابات آمریکا در فردای روز انتخابات بعید نیست.

این کارشناس مسایل استراتژیک گفت: نظرسنجی‌ها نشان می دهد که بایدن ۸ درصد جلوتر از ترامپ است البته در ایالت های نوسانی و تاثیر گذار وضعیت متفاوت است اما به نظر می رسد در پنسلیوانیا هر دو نامزد تلاش کردند به هر نحو آرا را به سمت خود جلب کنند. روز شنبه ترامپ در سخنرانی انتخاباتی اش به سناریوی مدنظرش اشاره کرده است. موضوع از این قرار است که اگر نظرسنجی‌ها را ملاک کسب آراء دو نامزد قلمداد کنیم می توان حدس زد نتیجه اولیه به نفع بایدن است در این حالت ترامپ درخواست بازنگری آراء در ایالت های نوسانی را می کند، اگر این کار انجام شود با توجه به این که کار به دیوان عالی کشیده می‌شود و اخیرا یکی از اعضای این دیوان توسط ترامپ از میان جمهوری خواهان انتخاب شده است، اکنون در این دیوان ۵ به ۴ آرا به نفع جمهوری‌خواهان است. اگر کار به دیوان کشیده شود بعید نیست که دیوان به نفع ترامپ رای دهد. اگر هم دیوان به نتیجه نرسد مجلس نمایندگان و سنا باید به انتخاب رییس جمهور و معاون وی بپردازند که درآن مرحله هم باز آرا به نفع جمهوری خواهان است.

میرطاهر با بیان اینکه به طور کلی درباره نتیجه انتخابات سه سناریو متصور است اظهار کرد: اول پیروزی قاطع بایدن است که از ۲۷۰ رای الکترال بتواند تا ۳۰۰ رای به دست آورد که ترامپ در آن صورت نمی تواند در این پیروزی مناقشه کند. سناریو دوم این است که ترامپ پیروز قاطع این میدان باشد و در سناریوی سوم اینکه دو نامزد آراء نزدیک به هم داشته باشند که در این صورت هم روند در کل به نفع ترامپ است. معتقدم احتمال وقوع سناریوی سوم محتمل تر است.

وی افزود: به طور کلی به نظر می آید انتخابات آمریکا و تعیین رییس جمهوری این کشور در این دوره بسیار دشوار باشد. اگر ترامپ شخصی سیاستمدار بود تا حدود زیادی این مناقشه و احتمال درگیری نبود اما او تاجری است که به عرصه سیاست پا گذاشته است و شخصیت حقوقی معقول و منطقی نیز از خود نشان نداده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *