خانواده ۵ نفره ایرانی جان باختند

[ad_1]

تلاش پناهجویان برای عبور از مرز آبی بین فرانسه و بریتانیا، فاجعه آفرید

آفتاب‌‌نیوز :

سه شنبه فرمانداری شهر دانکرک این خبر را تایید کرد. مسافران این قایق رسول ایران نژاد، همسرش شیوا محمدپناهی و سه فرزند ۹ و۶ ساله و پانزده ماهه بوده اند. خلیل ایران نژاد قصدداشت در بریتانیا به خانواده برادر خود ملحق شود.

به گفته فرمانداری شهر دانکرک که تحقیقات ویژه درباره مرگ این پنج ایرانی را آغاز کرده است، در قایق دستکم ۲۰ نفر حضورداشتند که به جز چهار درگذشته خانواده ایران نژاد هم چنان جسد کوچکترین عضو خانواده پیدا نشده است و بقیه سرنشینان قایق در بیمارستان های دو شهر دانکرک و کاله بستری شده اند.

حال یکی دیگر از سرنشینان قایق بسیار وخیم گزارش شده که در بخش مراقبت های ویژه بستری است.

اولین بار در ساعت ۹.۳۰ صبح روز سه شنبه یک کشتی باری بریتانیایی به گارد ساحلی خبر واژگونی این قایق ماهیگیری با ۲۰ سرنشین را می دهد.

بدلیل درگذشت سه کودک و پدرو مادر آنها در این حادثه، سازمان های حقوق بشری و مدافع حقوق کودکان و پناهجویان این فاجعه را زنگ خطری برای مقامات دولتی اروپایی خصوصا رهبران فرانسه و بریتانیا خواندند.

یکی از اولین قربانیانی که در سالهای اخیر در کانال مانش، یکی از بزرگترین آبراههای تجاری جهان، جان باخت زن ۳۱ ساله ایرانی بنام میترا بود که فوق لیسانس روانشناسی داشت و پس از واژگون شدن قایق در دریای غرق شد. این حادثه که در سال ۲۰۱۹ رخ داد، واکنش های فراوانی از سوی سازمان های حقوق بشری در پی داشت. اما دولتمردان دو کشور بریتانیا و فرانسه مثل همیشه انگشت اتهام را به سمت قاچاقچیان انسان نشانه رفتند.

این بار هم بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان گفت: «دولت بریتانیا نهایت تلاش خود را می کند تا گروه های بی رحم تبهکار قاچاق انسانها را سرکوب کند.»

خبرگزاری ایرنا نیز نوشته است: آخرین خبرها از منابع فرانسوی حاکیست که در جریان عملیات جست‌وجو و نجات از محل غرق شدن قایق بخت برگشته مهاجران، چهار عضو یک خانواده ایرانی جان باخته‌ و فرزند ۱۵ ماهه آنها مفقود است. ۱۵ سرنشین دیگر این قایق هم به بیمارستان شهر دانکرک فرانسه منتقل شده‌ و اطلاعات بیشتری از وضعیت سلامتی آن‌ها در دست نیست.

قایق غرق شده حدود دو کیلومتری ساحل فرانسه دیروز به طور اتفاقی توسط یک قایق بادبانی در حال عبور شناسایی شد و مراتب به اطلاع مقام‌های فرانسوی رسید. اما زمانی که عملیات جست‌وجو آغاز شد و تیم های امداد و نجات رسیدند، قایق پناهجویان غرق شده بود.

حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس با انتشار پیامی در توئیتر ضمن ابراز همدردی با قربانیان این حادثه تصریح کرد که به رغم تمام هشدارها، قاچاقچیان همچنان جان مهاجران را در این گوشه از جهان به مخاطره می‌اندازند. وی افزود که تمام دولت‌ها وظیفه دارند اطمینان حاصل کنند که چنین حوادثی دوباره رخ ندهد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس هم در توئیتی اعلام کرد که لندن به تلاش‌ها برای سرکوب قاچاقچیان و تبهکاران بی‌رحمی که افراد آسیب پذیر را روانه این مسیر خطرناک می‌کنند ادامه می‌دهد.

همچنین «پریتی پتل» وزیر کشور انگلیس عنوان کرد که از وقوع این حادثه عمیقا متاثر و برای کمک به ادامه عملیات جست‌وجو و نجات به مقامات فرانسوی اعلام آمادگی کرده است.

نهادهای حقوق بشری و حامی پناهجویان می‌گویند که این سانحه باید زنگ خطری برای دولت انگلیس باشد که با اعمال سیاست‌های ضدمهاجرتی، پناهجویان را به کام مرگ می‌فرستد.

سازمان عفو بین‌الملل انگلیس از دولت‌های لندن و پاریس خواسته تا فرایند مهاجرت را به‌گونه‌ای تسهیل کنند که پناهجویان ناگزیر به انجام سفرهای خطرناک نشوند.

با این حال اختلاف نظرها میان مقامات دو کشور در خصوص نحوه برخورد با مهاجران در آستانه پایان دوره گذار خروج لندن از اتحادیه اروپا بالا گرفته است. انگلیس از فرانسه می‌خواهد کشتی پناهجویان غیر قانونی را به‌جای تمشیت تا سواحل این کشور توقیف و به خاک فرانسه بازگرداند. اما دولت پاریس زیر بار چنین تعهدی نمی‌رود.

دولت انگلیس سال گذشته طرح جدیدی را برای پذیرش مهاجران معرفی کرد که طبق آن بخت متقاضیان فاقد تخصص و مهارت‌های حرفه‌ای برای مهاجرت به انگلیس، در دوره پسابرگزیت بشدت کاهش می‌یابد.

انگلیس در تاریخ ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن ۱۳۹۸) رسماً اتحادیه اروپا را ترک کرد. نمایندگان دو طرف برای تداوم همکاری‌های دو جانبه در دوره پسابرگزیت مشغول مذاکره هستند. استرداد مهاجران به فرانسه از جمله مسائلی است که انگلیس در مذاکرات با اتحادیه اروپا به دنبال کسب امتیاز از طرف اروپایی است.

در ماه اوت گذشته، در تنها یک روز ۲۳۵ پناهجو با عبور از کانال مانش خود را به بریتانیا رساندند. در طول سال گذشته میلادی ۲۳۵۸ پناهجو تلاش کرده اند تا از طریق کانال مانش به بریتانیا برسند. این در حالی است در سال ۲۰۱۸ تعداد این افراد ۵۸۶ نفر بود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *