پیش‌بینی مسئولان از آینده قیمت دلار در ایران

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت درباره اینکه روند کاهشی نرخ دلار در ایران و آیا این روند ادامه دار خواهد بود یا خیر، به خبرگزاری تسنیم گفت: همواره از روز اول گفتیم که قیمت‌های کنونی دلار قیمت‌های واقعی در بازار ایران نیست. دولت همواره با افزایش نرخ ارز مخالف بوده و در مقابل آن مقاومت کرده است.

او افزود: البته محدودیت‌هایی هم در مقطعی داشتیم؛ از اسفند ۹۸تا خرداد ۹۹ که عملا صادرات ما به دنیا متوقف شد، طبیعی بود که هر صادراتی که انجام می‌شود دو سه ماه بعد باید ارز آن وارد بازار شود. در این مقطع فشار زیادی به بازار وارد شد. صادرات نفت کشور به حداقل رسید و صادرات غیرنفتی هم کاهش پیدا کرد و سه چهار ماه بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و اکنون خوشبختانه آنچه صادر شده است، برمی‌گردد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور اضافه کرد: در روز‌های گذشته پولی که در سامانه نیمایی عرضه شده است، قابل مقایسه با دو سه هفته قبل نیست. از طرف دیگر بخشی از پول‌های ما که در خارج مسدود شده بود الان باز شد و فعالیت آن را شروع کردیم؛ البته علائم سیاسی دیگری هم کنار آن‌ها وجود دارد که دست به دست هم داده و مقداری بازار ارز را کاهشی کرده است. تاکید ما همواره بر این موضوع بوده که نرخ ارز و قیمت سکه باید به قیمت واقعی خودش بازگردد. اگر ارز یا سکه پایین می‌آید این یک علامت است و ما باید تلاش کنیم همراه این‌ها قیمت کالا‌هایی که به همراه گران شدن ارز بالا رفته است، قیمت واقعی خود را پیدا کند.

وعده قالیباف برای کاهش قیمت دلار

از سوی دیگر دیروز محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس هم با اشاره به جلسه غیرعلنی نمایندگان، از کاهش قیمت دلار و بهبود بورس سخن گفت. قالیباف با بیان اینکه در این جلسه موضوع قیمت‌ها، توزیع کالا‌ها و تامین کالا‌ها بررسی شد، گفت: مطمئن هستیم پیرو این جلسات شاهد تثبیت در بازار بورس و ادامه روند کاهشی قیمت دلار خواهیم بود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *