پاییز کم‌بارش و آلوده خواهد بود

[ad_1]

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی می‌گوید که بر اساس مدل‌های اقلیمی طی روزهای باقی‌مانده از مهر و حتی آبان و آذر بارش‌ها در کشور کمتر از نرمال خواهد بود که این مسئله آلودگی هوا در برخی نقاط کشور را به دنبال دارد.

آفتاب‌‌نیوز :

احد وظیفه ضمن اشاره به اینکه طی هفته جاری دمای هوا به‌تدریج در نیمه غربی کشور گرم و در نیمه شرقی سرد می‌شود، اظهار کرد: به‌طور کلی تا ۱۰ روز آینده روند افزایش تدریجی دما در کشور پیش‌بینی می‌شود و دما به شرایط نرمال و حتی بیش از نرمال می‌رسد.

وی با بیان اینکه طی هفته گذشته سامانه‌ای بارشی از عرض‌های شمالی وارد کشور شد که بارش و کاهش دما را به دنبال داشت، تصریح کرد: بر اساس مدل‌های اقلیمی طی دو هفته آینده بارش قابل ملاحظه‌ای در کشور نخواهیم داشت. به‌طور کلی بارش‌ها در مهر ماه بیشتر به نوار شمالی و غربی کشور محدود می‌شود اما مدل‌های عددی بیانگر این است که آنومالی (ناهنجاری) بارش‌ها در روزهای باقی‌مانده از مهر و حتی آبان و آذر منفی است و با کم بارشی مواجه خواهیم بود.

به گفته رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی دمای هوا نیز در ماه‌های آبان و آذر حدود ۰.۵ تا ۱ درجه سانتیگراد بیشتر از میانگین بلندمدت خواهد بود البته باید در نظر داشت که پیش‌بینی شرایط اقلیمی همواره با عدم قطعیت‌ همراه است.

وظیفه در پایان گفت: باید درنظر داشت که وقتی گذر سامانه‌های فعال بارشی کم شود تعداد روزهایی که جو پایدار است، بیشتر می‌شود و ما با تراکم آلاینده‌ها در سطوح پایین جو مواجه می‌شویم. از این‌رو بعید نیست که با روزهای آلوده بیشتری در پاییز امسال مواجه باشیم.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *