هشدار چین به آمریکا درباره فروش تجهیزات پیشرفته نظامی به تایوان

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه شنبه در نشست خبری نسبت به فروش تجهیزات جنگی پیشرفته به تایوان و ساخت استحکامات در نقاط مرزی به آمریکا و هند هشدار داد.

به نوشته هفته نامه «نیوزویک» «ژائو لیجان» سخنگوی وزارت خارجه چین در زمینه فروش سه نوع سلاح به تایوان از سوی آمریکا با انتقاد از آن گفت، این اقدام نقض توافقات دیرینه است و واشنگتن روابط با تایوان را مقدم بر روابط با چین برشمرده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «ایالات متحده اصل چین واحد و مفاد سه بیانیه مشترک چین و آمریکا را به طور جدی نقض کرده است. با فروش اسلحه به تایوان، آمریکا در امور داخلی چین دخالت جدی کرده و به حاکمیت و منافع امنیتی چین آسیب جدی وارد کرده است.»

این دیپلمات چینی از اقدامات قانونی و لازم در صورت فروش سلاح از سوی آمریکا به تایوان خبر داد.

منابع خبری دوشنبه شب به وقت تهران از تقاضای کاخ سفید از کنگره برای تصویب فروش سه بسته نظامی ویژه به تایوان خبر دادند.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع مطلع نوشت که کاخ سفید در روزهای گذشته از کنگره خواسته تا با فروش سه بسته نظامی جداگانه به تایوان موافقت شود. به گفته منابع مطلع، وزارت خارجه آمریکا نیز در زمینه فروش حسگرهای جنگنده «اف-۱۶»، موشک‌های پیشرفته «اسلمر» ویژه حمله به اهداف دریایی و راکت‌های «هیمراس» مکاتباتی با کنگره انجام داده است. پیشتر نیز چهار مقام مطلع فاش کردند که آمریکا قصد دارد هفت نوع سلاح و سامانه‌های نظامی از جمله مین، موشک کروز و رادار به تایوان بفروشد.

به نوشته نیوزویک، این دیپلمات چینی اقدام هند در نصب پلهای ویژه در منطقه مورد مناقشه با چین این اقدام را تخلف خواند و گفت: «هند در حال افزایش زیرساخت‌ها و استقرار قوای نظامی در مرزهای چین است و این دلیل اصلی تنش است. ما از هند می‌خواهیم که اجماع حاصل از توافق دو طرف را جدی بگیرند، از اقداماتی که وضعیت را پیچیده تر می کند خودداری کند و اقدامات ویژه ای برای حفاظت از صلح و امنیت انجام دهد.»

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.