FATF و تحریم ۱۸ بانک ایرانی از سوی آمریکا؛ چه کسانی از تحریم‌ سود می‌برند؟


با عدم تصویب لوایح FATF، در تحریم‌‌ ۱۸ بانک و نهاد مالی ایران به ترامپ کمک کردیم

آفتاب‌‌نیوز :

ایالات متحده آمریکا در جدیدترین اقدامات خود ، ۱۸ بانک و نهاد مالی ایران را تحریم کرد. حامیان این طرح معتقدند که این محدودیت‌ها در راستای تلاش دولت ترامپ برای تحت فشار قرار دادن ایران به منظور آوردن این کشور پای میز مذاکره است. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و مقام‌های بین‌المللی تاکید دارند که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، با شکست رو‌به‌رو شده و تلاش‌ها برای اعمال فشار به منظور حاضر کردن این کشور پای میز مذاکره، راه به جایی نخواهد برد.

«سید جلال ساداتیان» دیپلمات پیشین ایرانی درباره تحریم‌های اخیر آمریکا علیه بانک‌ها و مؤسسه‌‌های مالی ایران، گفت: ترامپ در حال به کارگیری همه تلاش‌های خود است تا بتواند از این طریق پایگاه و جایگاه بهتری در انتخابات ایالات متحده پیدا کند و دل کسانی را که به پیروزی او چشم دوخته‌اند، شاد کند. از سویی نیز او همه توان خودش را به کار برده تا تمامی منافذی که ایران می‌تواند با دنیای خارج مراوده داشته باشد را مسدود کند.

وی با بیان اینکه البته ما هم با نپذیرفتن و تصویب نکردن FATF در این تحریم‌‌ها به ترامپ کمک کردیم، یادآور شد: ما از طریق برجام تنفس‌گاهی را داشته و داریم که بر اساس آن تمامی تحریم‌های آمریکا هم نتوانست ایران را کاملا محدود کند؛ چرا که از ترکیه، پاکستان و سایر کشورهای همسایه مراوداتمان را داشتیم و خرید و فروش کالا و همچنین فروش نفت یا فرآورده‌های نفتی ما به برخی از نقاط دنیا انجام شده است و مراوده‌های ما از طریق همین ۱۸ بانکی که نام برده شده، برقرار بود و با کشورهایی رابطه داشتیم که به تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا اعتنایی نداشته‌اند.

وی با بیان اینکه کمتر از چند هفته تا برگزاری انتخابات آمریکا در روز ۱۳ آبان مانده است، گفت: جدای از مسائلی که درون خود آمریکا در جریان است، به تعبیر عامیانه خودمان جرزنی‌های ترامپ، برای اینکه نتیجه انتخابات را نپذیرد و بگوید تقلب شده است شروع شده و تلاش می‌کند با کمک سنا که جمهوری‌خواهان اکثریت آن را در اختیار دارند این کار را انجام دهد و یا اگر در آنجا به نتیجه نرسید در دیوان عالی نتیجه انتخابات را به نفع خود تغییر دهد اما اکنون ترامپ به طور قاطعی از رقیب خود عقب است.

این تحلیل‌گر مسائل بین‌المللی با اشاره به مناظره مایک پنس و کامیلا هریس معاونان دو نامزد ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا اظهار داشت: آراء نظرسنجی اختلاف فاحشی را نشان می‌دهد به طوریکه فاصله بایدن و ترامپ به یک فاصله ۵۹ درصد در مقابل ۳۸ درصدی رسیده و اختلاف ۲۱ درصدی را نشان می‌دهد که البته در مناظرات بعدی بایدن و ترامپ باید دید که چه می‌شود، اما اکثریت کسانی که طرفدار هر دو گروه هستند و خود نامزدها، بیشتر روی آراء قشر خاکستری کار می‌کنند. البته مشخص نیست که این قشر خاکستری چقدر بر انتخابات اثرگذار هستند، برخی نظرشان این است که آمارها نمی‌تواند بیش از ۲ تا ۳ درصد؛ تغییر کند.

وی اضافه کرد: از سویی در ایالت‌هایی که بیشترین آرا الکترال را دارند بایدن پیشتاز است و بیش از ۲۷۰ رای حداقلی مورد نیاز را در اختیار دارد، در نتیجه تیم ترامپ همه تلاش‌ها را به کار می‌برد تا بتواند این شرایط را تغییر دهد و مسیر را عوض کند.

‌این کارشناس مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه آمریکا با تلاش‌های بیرونی در موضوع سیاست خارجه‌اش تلاش می‌کند که ایران را تحت فشار قرار دهد و ادعا کند که شاخ ایران را را شکانده و آن را در محاصره قطعی قرار داده است، گفت: دلیل این کار برای این است که بتواند لابی صهیونیستی و عرب‌ها را به دست بیاورد و آنها را در روزهای آخر نزدیک به انتخابات بیشتر ترغیب کند که در راستای اهداف‌شان رفتار و پول بیشتری هزینه و تلاش کنند که بر قشرهای مختلف آمریکا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند.

وی ادامه داد: این اقدام آمریکا در مدت باقی‌مانده تا انتخابات تاثیر عملی جدی نخواهند گذاشت و ایران کار خودش را انجام می‌دهد؛ ایران نیز چندان از کانال این بانک‌هایی که تحریم شده‌اند، اقدامات مالی خود را انجام نمی‌داد و از طرق دیگر تحریم‌های یک طرفه و ظالمانه آمریکا را دور می‌زد.

ساداتیان با تاکید بر اینکه این تحریم‌ها پشتوانه سازمان ملل و بین‌المللی ندارد، خاطرنشان کرد:‌ ترامپ از نظر قانونی و چارچوب‌های قوانین بین‌الملل هیچ محمل و جایگاهی برای تحریم‌ها علیه ایران ندارد، این تحریم‌ها یک جانبه و یک طرفه از سوی ایالات متحده است که با قلدرمآبی آنها را اعمال می‌کند. این تحریم‌ها بیش از این تاثیر نخواهد گذاشت؛ چراکه آمریکا حداکثر فشاری را که می‌توانسته بر مردم انجام داده است که البته نظام ایران تسلیم خواسته‌های آنها نشده و نخواهد شد.

وی در پایان با بیان اینکه این چند روز نیز خیلی تاثیری بر شرایط به وجود آمده نخواهد داشت، گفت: باید دید که بعد از انتخابات چه خواهد شد، اگر ترامپ پیروز شود شرایط دیگری رقم خواهد خورد، اما بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها هنوز بایدن جلوتر است و ترامپ در حال تلاش برای جلب آرا است و با این اقدامات تلاش دارد که نظر لابی صهیونیست و اعراب را به نفع خودش جلب کند تا بتواند وضعیت را تغییر دهد.

ترامپ آخرین تیرهای ترکش خود را تخلیه می‌کند/ FATF بندی بر پای سیستم بانکی کشور/ مشکلات اقتصادی کشور، سیاسی است

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین اظهار داشت: اینکه سیستم بانکی ما با سیستم جهانی ارتباط آنچنانی نداشت، درست است. اما ۱۴ بانک از تحریم‌ها مستثنی شده بودند که در واقع تمام اقدامات ما در دو سال اخیر توسط آنها انجام می‌شد.

مجیدرضا حریری در مورد تاثیر تحریم‌ ۱۸ بانک و موسسه مالی که اخیرا از سوی آمریکا اعمال شد، اظهار داشت: در این مورد باید صبر کرد، بنظر می‌رسد ترامپ آخرین تیرهای ترکش خود را در آستانه انتخابات تخلیه می‌کند تا اگر انتخاب نشود، رفع این موانع برای رییس‌جمهور بعدی دشوار باشد. البته اگر خودش هم باشد که از این تحریم‌ها بهره خواهد برد، هرچند هر تحریم و محدودیتی با مذاکره و بد بستان برطرف می‌شود و فرقی هم نمی‌کند که طرف مقابل چه کسی باشد.

رییس اتاق بازرگانی ایران چین خاطرنشان کرد: اینکه سیستم بانکی ما با سیستم جهانی ارتباط آنچنانی نداشت، درست است. اما ۱۴ بانک از تحریم‌ها مستثنی شده بودن که در واقع تمام اقدامات ما در دو سال اخیر توسط آنها انجام می‌شد مثلا برای همین کانال بشردوستانه ایران و سوئیس یا اینستکس نیاز به ارتباط داشتیم و یا کارهای بانکی ما با اروپا ما هر چند محدود، توسط یکی از این بانک‌ها صورت می‌گرفت.

حریری افزود: بنوعی این بانک‌ها آخرین روزنه‌ها در ارتباط با سیستم بانکی دنیا بودند. قطعا سیستم بانکداری ما در این ارتباط با تمام ظرفیت خود کار نمی‌کرد، اما نباید فراموش کرد برای رفع هر تحریم و مانع جدید باید وارد بحث با دنیا شد.

وی در مورد تاثیر این تحریم‌ها با وجود محدودیت‌های مربوط به FATF گفت: موضوع FATF بندی بر پای سیستم بانکی ما است اما مهمتر از آن موضوع تحریم است. روابط این دو مانند آن است که دست و پای کسی در بند و درون قفس باشد، تا قفس که همان تحریم است برطرف نشود باز شدن بندها تاثیری نخواهد داشت. از همین روی با طرف شدن تحریم‌ها می‌توان روی تاثیر FATF صحبت کرد. باید توجه داشت همه موضوعات ما حتی اقتصادی، به نوعی سیاسی هستند و اگر موضوعات سیاسی حل شود بحث‌های اقتصادی مانند ارتباط با سوئیفت، پیوستن به FATF و WTO یا موارد دیگر برطرف خواهد شد.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *