اظهارات میلیاردر آمریکایی_اسرائیلی درباره دیدارهای محرمانه با بن زاید، بن سلمان و سیسی

آفتاب‌‌نیوز :

به نوشته روزنامه القدس العربی، حاییم سبان، میلیاردر آمریکایی_اسرائیلی که نقش فعالی در توافق عادی‌سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی داشته، در مصاحبه با روزنامه یدیعوت آحارونوت درباره دیدارهای مقدماتی با محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی در دبی و صرف غذا با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و لحظه دیدارش با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر که ترسیده بود سیسی به او خشم بگیرد، صحبت کرد.

از این صحبت‌ها روشن می‌شود که حاییم که ۱۲ سالگی مصر را ترک کرده بود، دو سال پیش به مصر بازگشته است. وی این بار با هواپیمای خصوصی‌اش به قاهره رفت و با خالد فوزی، رئیس سازمان اطلاعات مصر دیدار کرد. وی دیدار با سیسی را برای حاییم ترتیب داد.

حاییم گفت: در دیدار با انگشتم به خالد فوزی اشاره کردم و به سیسی گفتم: هر دو از اسکندریه هستیم اما شما همگی کشاورز هستید. من زبان درازی دارم و گاهی خدا آن را می‌پوشاند.

بعد از اینکه این جملات را گفتم سکوت بر فضا حاکم شد و در ذهنم گفتم از این کاخ سالم بیرون نمی‌روم. در این بین سیسی به شدت خندید و گفت: به خدا تو آمریکایی نیستی مصری هستی. به سرعت پاسخ دادم: هرطور می‌خواهی درباره‌ام فکر کن.

روزنامه یدیعوت نوشت که این اطلاعات را آورده تا از توانایی‌های حاییم سبان در ایجاد روابط اجتماعی با شخصیت‌های عربی پرده بردارد. وی این ویژگی را از سال‌ها قبل داشته است.

حاییم سبان گفت که مشارکت وی در مراسم امضای توافق عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات به درخواست یوسف العتیبه، سفیر امارات در واشنگتن و جارد کوشنر، داماد و مشاور رئیس‌جمهور آمریکا صورت گرفته است.

یدیعوت نوشت: اگر حاییم سبان نبود این توافق اجرایی نمی‌شد. وی دوستی قوی با العتیبه دارد و وی به سبان گفته که امارات و اسرائیل از سال‌ها پیش روابط خوبی دارند.

سبان می‌گوید که به العتیبه پیشنهاد داده بود تا مقاله‌ای در روزنامه یدیعوت چاپ کند و وی و مشاور شخصی‌اش آن را به زبان عبری ترجمه کردند.

وی می‌گوید توافق امارات و اسرائیل به لطف تلاش‌های العتیبه، محمد بن زاید و یوسی کوهن، رئیس موساد حاصل شد.

سبان گفت حدود یک و نیم سال پیش با بن زاید در دبی دیدار کردم. در آن زمان من و بن زاید توافق کردیم که مسائل زیادی را که تاکنون پشت پرده بوده علنی کنیم. کاری که العتیبه انجام داد با موافقت محمد بن زاید بود.

وی گفت که رابطه مستحکمی با خالد بن سلمان، سفیر سابق عربستان در واشنگتن و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دارد.

سبان درباره این مساله گفت: چند سال پیش فردی با من تماس گرفت و به من گفت که خالد بن سلمان قصد سفر به لس آنجلس را دارد و می‌خواهد با یهودیان دیدار کند و دوست دارد من در این دیدار باشم. ما دور میز غذا جمع شدیم و خالد بن سلمان خواست مشارکتش محرمانه بماند. بعد از مدتی مرا به جشن تولدش در واشنگتن دعوت کرد. ابتدا تردید داشتم اما رفتم و ترسیدم نرفتنم توهین باشد.

وی فاش کرد زمانی که به واشنگتن رسید غافلگیر شد که میزبان صندلی کنار ولیعهد عربستان و همسرش برای او گذاشته بود و فهمید که این یک پیام سیاسی است. سبان گفت: در آنجا رئیس سازمان اطلاعات آمریکا و شخصیت‌های آمریکایی دیگری بودند. بعد از مدتی محمد بن سلمان در گوشم گفت: می‌دانی که مصر به اسرائیل آزادی رفت و آمد و فعالیت در سینا را می‌دهد. با زبان درازم جواب دادم: بله ولی این مساله به مصر هم کمک می‌کند. مصری‌ها کار خوبی برای ما نمی‌کنند.

سبان می‌گوید طی دیدارهایی که با بن سلمان داشته گویی در رویا بوده و این سوال را از خود پرسیده که چرا تا این اندازه به او توجه می‌کنند و احترام می‌گذارند؟ برایش قابل درک نبوده که محمد بن سلمان دو بار در دو سری در کنار او بنشیند و با او صحبت کند.

سبان گفت: در نهایت حقیقت را فهمیدم. از من خواستند به آن‌ها کمک کنم تا با یکی از رهبران حزب دموکراتیک دیدار کند که این رهبر بعد از پرونده ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی صحبت با آن‌ها را رد کرده بود. از من خواستند کمک کنم به آشتی دست یابند. گفتم عربستان کشور نفتی بزرگی است اما تو می‌خواهی آن را به کشور تکنولوژی تبدیل کنی و اسرائیل می‌تواند شریک شما باشد آیا دلیلی برای عدم همکاری وجود دارد؟ عربستان و اسرائیل به منافع زیادی دست می‌یابند. در آن زمان محمد بن سلمان به من گفت: اگر این کار را بکنم ایرانی‌ها، قطری‌ها و تمام ساکنان زمین مرا می‌کشند.

وی افزود: اما بن سلمان می‌داند که بهتر است با اسرائیل به صلح برسد.

سبان فاش کرد کوشنر دو سال پیش با او تماس گرفته و گفته که بن سلمان در لس آنجلس است و او را به شام دعوت کرده است. بن سلمان یک کاخ برای او اجاره کرده بود.

وی گفت محمد بن زاید و محمد بن سلمان دو قلو و در بسیاری مسائل شبیه هستند و هر دو با ایران، اخوان المسلمین، حماس و حزب‌الله مخالفند.

حاییم سبان احتمال داد توافق عادی‌سازی با عربستان خیلی زود محقق شود و در واقع این توافق در راه است همانطور که دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اراضی اشغالی گفت. وی همچنین احتمال داد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به امارات به عنوان بخشی از معامله موافقت کرده باشد چراکه صلح بهایی دارد.

وی به یدیعوت گفت: ترامپ نقشی در توافق با امارات نداشت.

سبان درباره ترامپ گفت: از یک کارمند در کاخ سفید که با ترامپ کار می‌کرد پرسیدم گفت برای اینکه اینجا کار کنی باید شوخ‌طبع باشی. ترامپ مرد بسیار شوخ‌طبعی است و مشکل از اینجا شروع می‌شود که او رئیس‌جمهوری آمریکاست.

وی همچنین از اختلافات حزب جمهوری و حزب دموکرات آمریکا درباره اسرائیل ابراز نگرانی کرد و گفت: اگر حزب دموکرات مجددا قدرت را در دست بگیرد با نسل جدید جوانان و رویکردهای متفاوتشان چگونه برخورد کنیم؟Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *