وزیر امور خارجه پاکستان راهی مسکو شد

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

“شاه محمود قریشی” به دعوت “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه ساعاتی پیش راهی سفر دو روزه مسکو شد.

در این بیانیه آمده است: وزیر امور خارجه پاکستان ضمن شرکت در اجلاس شورای وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، با برخی از همتایان خود از اعضای این سازمان منطقه‌ای دیدار و رایزنی خواهد کرد.

پاکستان از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷ به عنوان ناظر در سازمان شانگهای حضور داشت و سپس در سال ۲۰۱۷ به عضویت دائم این سازمان درآمد.

وزارت امور خارجه پاکستان گفت: شورای وزیران امور خارجه مهم‌ترین مجمع سازمان همکاری شانگهای پس از شورای سران کشورها و دولت‌ها به شمار می‌رود که پس از مشورت و هم‌فکری درباره موضوعات منطقه‌ای و بین المللی اسنادی را برای تصویب توسط شورای سران کشورهای عضو سازمان شانگهای آماده می‌کند.

همچنین قرار است در نشست مسکو بیش از ۲۰ سند برای تصویب در اجلاس آتی سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای در نظر گرفته شود و بیانیه مشترکی نیز از سوی کشورهای شرکت کننده که مواضع مشترک اعضا درباره تحولات منطقه و جهان منعکس می‌کند، صادر می‌شود.

کشورهای پاکستان، چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، و هند اعضای اصلی و کشورهای جمهوری اسلامی ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس به عنوان اعضای ناظر در این سازمان حضور دارند.

اجلاس وزیران امور خارجه سازمان همکاری شانگهای در دو روز آینده(۱۹ و ۲۰ شهریور) به میزبانی مسکو و با دستور کار گفت و گو و بررسی مسائل منطقه ای و همکاری در مبارزه با ویروس همه گیر کرونا تشکیل می شود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.