فیلم| نفتکش عظیم ‌ژاپنی در ساحل موریس دو تکه شد

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

مقام‌های جزیره موریس ابراز نگرانی کرده‌اند که نفتکش “واکاشیو” از وسط در هم شکسته و به زودی دو نیمه خواهد شد. در آن صورت نفت زیادی از دل کشتی به دریا جاری می‌شود که امدادگران ساحلی باید تلاش کنند مقدار هرچه بیشتری از آن را از آب جمع‌آوری کنند.

در روزهای گذشته مقداری نفت از انبار کشتی با پمپ تخلیه شده، اما هنوز مقدار نامشخصی نفت در کشتی انبار شده، که گمان می‌رود حدود ۹۰ تن باشد. اکنون امدادگران آماده می‌شوند تا سفره‌های نفتی که از دل نفتکش به دریا جاری می‌شود را تا حد ممکن جمع کنند.

تعداد بازدید : 5

روز شنبه (۱۵ اوت) امدادگران مقدار بیشتری از نفت کشتی را با چندین هلیکوپتر به ساحل منتقل کردند. در روزهای آینده دریایی طوفانی با موج‌های بلند پیش‌بینی شده که قطعا کار امدادرسانی را دشوار خواهد کرد.

خطر فاجعه زیست‌محیطی جزیره موریس را به لرزه انداخته است

موریس جزیره‌ای در اقیانوس هند است، با زیبایی دلفریب و بهشت‌آسا، که بسیاری از گردشگران آرزوی سفر به آن را دارند.

نفتکش ۳۰۰ متری ژاپنی حدود سه هفته پیش در جنوب شرقی موریس در برخورد با بستر دریا دچار سانحه شد و به زمین نشست. چند روز بعد یکی از تانکرهای کشتی شکاف برداشت و بیش از ۱۰۰۰ تن سوخت مایع به آب‌های خلیج جاری شد.

مقام‌های رسمی از بزرگترین فاجعه محیط زیستی در تاریخ این کشور کوچک یاد می‌کنند.

پایگاه خبری جزیره موریس به نقل از مقام‌های وزارت کشتیرانی می‌گوید که نقشه بعدی کارشناسان این است که قسمت پیشین کشتی را آهسته دور کنند و آن را در فاصله حداقل ۱۰۰۰ کیلومتری ساحل غرق کنند. بخش عقبی کشتی فعلا به همین حال باقی خواهد ماند.

شهروندان موریس از خطر زیست‌بومی که ساحل آنها را تهدید می‌کند، سخت نگران هستند. آنها با استفاده از قایق‌های ماهیگیری می‌کوشند دوشادوش امدادگران مانع از گسترش نفت در آب‌های جزیره شوند. آنها از هر وسیله‌ای برای جلوگیری از نشت نفت به دیگر نقاط آب‌های جزیره بهره می‌گیرند. از برگ‌های نیشکر گرفته تا کاه و پلاستیک، آنها هر چیزی بیابند را به آب می‌اندازند تا مانع از گسترش لکه نفتی شوند.

سونیل دووارکازینگ، یکی از کنشگران محیط‌زیست، تلاش خستگی‌ناپذیر مردم جزیره را برای مقابله با این فاجعه ستایش‌انگیز خوانده، می‌گوید: «این لکه نفتی جزیره را به وحشت انداخته است. شهروندان جزیره، کنشگران مدنی، فعالان سازمان‌های غیردولتی و دانشجویان دانشگاه‌ها همه دست به دست هم داده‌اند و برای مقابله با این لکه نفتی تلاش می‌کنند».

اهالی جزیره از عملکرد مقام‌های دولتی سخت ناخرسند هستند و از آنها انتقاد می‌کنند که بسیار دیر و به کندی دست به اقدام زده‌اند.

سازمان زیست‌بومی گرین‌پیس خواهان تحقیقاتی مستقل برای یافتن علت سانحه شده است. هنوز روشن نیست نفتکشی که کمترین رابطه‌ای با موریس نداشته، چرا تا این حد به ساحل این جزیره نزدیک شده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.