کرونا چه بر سر قشم آورد؟

همانطور که می دانید نه تنها ایران بلکه جهان امروز درگیر ویروس کرونا می باشد، یکی از صنایعی که بیشترین آسیب را در زمان شیوع ویروس کرونا دید صنعت گردشگری می باشد، در این مقاله قصد داریم خسارت ها وارده بر صنعت گردشگری قشم را مورد بررسی قرار دهیم.

 

آپلود عکس

 

خسارت کرونا به صنعت گردشگری قشم

همه ساله مسئولین و مردم قشم در اواخر بهمن و کل اسفند ماه تلاش می کنند تا شرایط ایده آلی را برای پذیرایی از میهمانان و مسافرینی که قصد کرده اند تا تعطیلات عید خود را در قشم سپری کنند ایجاد کنند.

 

شاید کمتر کسی فکرش را هم می کرد درست در زمانی که بسیاری از مردم محلی قشم در تدارک میزبانی از مسافرین عید در جزیره بودند، شیوع بیماری کرونا تمام برنامه های در نظر گرفته شده را به طور کلی با چالش رو به رو کند و بسیاری از آن ها را به طور کامل کنسل کند.

 

با تایید نتیجه آزمایش کرونا اولین فرد در قشم، بسیاری از برنامه ریزی های انجام شده برای عید نوروز تحت الشعاع قرار گرفت و ورق به طور کلی برگشت. مسئولین قشم برای کنترل بیماری مجبور به اعمال محدودیت هایی برای ورود گردشگران به این جزیره شدند که همین امر سبب کاهش درامد ساکنین این جزیره و به خصوص بخش خصوصی فعال در این جزیره شد.

خاموشی چراغ ۸۰ هتل و بیکاری بیش از ۵۰۰ فعال گردشگری دریایی در بهترین شرایط آب و هوایی قشم، به‌واسطه شیوع کرونا از سوم اسفند تاکنون سنگین‌ترین خسارت را به بخش گردشگری در جزیره قشم وارد کرده است.

ب ، جزیره قشم با نزدیک شدن به روزهای پایانی هر سال با همت دستگاه‌های مختلف و بخش خصوصی مرتبط با گردشگری، آماده پذیرایی از انبوه مهمانانی می‌شد که از نقاط مختلف ایران و شماری از کشورهای خارجی به این منطقه زیبا در جنوب کشور سفر می کنند، اما کرونا به یکباره تمام برنامه ریزی ها را بهم ریخت.

پایان سال 98 نه تنها برای قشم بلکه برای کل جهان به خاطر شیوع ویروس ناخوانده کرونا با تمام سال‌های گذشته متفاوت بود و شوک بزرگی  به اقتصاد جهانی وارد شد.

عبدالباسط رضوانی؛ مدیرعامل جامعه هتلداران قشم و دبیر جامعه هتلداران کشور در گفت: تعطیلی اماکن اقامتی از سوم اسفند تاکنون سنگین‌ترین خسارت را به این صنف وارد کرده است.

در مجموع خسارت مالی کرونا به صنعت گردشگری قشم حدود 11 هزار میلیارد برآورد می شود که رقم بسیار قابل توجهی می باشد.

 

آپلود عکس

برگزاری تور های قشم در زمان شیوع کرونا

در ابتدای شیوع کرونا بسیاری از تورهای گردشگری به مقصد مناطق گردشگری با رعایت پروتکل های بهداشتی مجوز فعالیت داشتند اما با شیوع گسترده کرونا در کشور و ایجاد محدودیت های بعدی از سوی دولت بسیاری از تورهای گردشگری به مقصد قشم از جمله تور قشم لحظه آخر که با قیمت مقرون به صرفه تری عرضه می شدند و بخش اعظمی از مسافرین به قشم از این دست تورها استفاده می کردند نیز لغو شد و همین امر مسبب ایجاد چالش های بیشتری در زمینه گردشگری برای جزیره قشم شد. البته باید در نظر داشته باشید که پس از پایان موج اول کرونا، یه تصمیم سران کشور قرار بر برگزاری تور های گردشگری جزیره قشم شد، اما پس از مدت زمان بسیار کمی قشم پشت چراغ قرمز کرونا متوقف شد و برگزاری تور ها مجدد لغو شدند.

به قشم سفر نکنید.

با توجه به اینکه در حال حاضر جزیره قشم جز مناطق پر خطر از نظر شیوع کرونا شناسایی شده است، بسیاری از مسئولین توصیه می کنند که به هیچ عنوان تا اطلاع ثانوی در ایام کرونا به قشم سفر نکنید و در صورتی که مایلید تا از جاذبه های گردشگری و تاریخی این جزیره بازدید کرده و تعطیلات تابستانی خود را در این جزیره زیبا سپری کنید این سفر را برای بعد از کنترل کرونا به تعویق اندازید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *