چرا باید کنکور در موعد مقرر برگزار شود؟

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

با شیوع کرونا ویروس و تعطیلی تمامی فعالیت‌های حضوری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، داوطلبان آزمون‌های مختلف سال ۹۹ شاهد تغییر در زمان برگزاری این آزمون‌ها بودند، در این میان زمان برگزاری برخی آزمون‌ها با تصمیم مسئولان بیش از چهار بار نیز تغییر کرد. داوطلبان بزرگترین و کلیدی‌ترین آزمون زندگی تحصیلی، یعنی کنکور نیز از تبعات ناشی از حضور کرونا این مهمان ناخوانده در امان نماندند و با توجه به اینکه قرار بود به روال هرساله آزمون سراسری سال ۹۹ در روزهای ۱۲ و ۱۳ تیر ماه در حوزه‌های امتحانی تعیین شده برگزار شود؛ اما با ادامه‌دار شدن شیوع کرونا و همچنین تعطیلی و محدود شدن بخشی از فعالیت‌های اقتصای و اجتماعی کشور زمان برگزاری این آزمون نیز چندین بار تغییر کرد و مقرر شد تصمیم‌گیری در خصوص زمان جدید برگزاری این آزمون بزرگ همانند سایر تصمیمات مهم و کلان کشوری به نظر ستاد ملی مقابله با کرونا موکول شود.

مسئولان وزارت علوم همانند سایر تصمیم گیری های ملی در این زمینه نیز اعلام کردند که تابع تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا هستند؛ در نهایت پس از کش و قوس فراوان و بررسی های کارشناسی ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرد: کنکور ۹۹ باید با رعایت پروتکل های بهداشتی در تمامی حوزههای امتحانی در روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۳۰ و ۳۱ مرداد ماه برگزار شود و در این زمینه نیز دستوالعمل بهداشتی به سازمان سنجش آموزش کشور ابلاغ شد و حتی این سازمان موظف شد در آزمون های خود سازکاری ایجاد کند که داوطلبان مبتلا به کرونا ویروس بعد از تکمیل فرم خود اظهاری در محیط های جداگانه ای آزمون بدهند. همچنان که در آزمون های دکتری دو وزارت علوم و بهداشت داوطلبان مبتلا به ویروس کرونا در محیط های جداگانه ای از سایر داوطلبان در سر جلسه آزمون امتحان دادند.

با تصمیم گیری نهایی در خصوص تاریخ برگزاری کنکور، درست زمانی که حدود دو هفته به برگزاری این آزمون باقی مانده است و داوطلبان در برنامه ریزی برای حضور در جلسه آزمون هستند، زمزمه هایی از سوی افراد مسئول و غیرمسئول مبنی بر تعویق مجدد کنکور شنیده می شود که سردرگمی بیش از پیش کرده و موجب مضاعف شدن استرس داوطلبان واقعی این آزمون سرنوشت ساز شده است، استرسی که قطعا تبعات آن به مراتب بیشتر از خطرات احتمالی ابتلا به کرونا ویروس خواهد بود.

در این رابطه مسئولان وزارت علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان سنجش و وزارت بهداشت که متولی اصلی برگزاری این آزمون هستند موضع یکسانی برای برگزاری کنکور در تاریخ مقرر دارند و برای آن دلایل و استدلال های منطقی نیز ذکر می کنند.

دکتر منصور غلامی در خصوص زمزمه های تغییر زمان برگزاری کنکور سراسری به ایسنا گفت: به هیچ عنوان زمان برگزاری هیچ کدام از این آزمون‌ها تغییر نخواهد کرد؛ چرا که تمام محاسبات برگزاری این آزمون ها در وزارت علوم اندیشیده شده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه فضاهای برگزاری آزمون‌های مرداد ماه مشخص شده است، گفت: در حال حاضر فاصله گذاری برای نشستن داوطلبان در این آزمون ها تعیین شده است، به طوریکه محل قرار گرفتن هر صندلی، فاصله لازم با صندلی‌های پس و پیش داوطلبان برای برگزاری آزمون ها در نظر گرفته شده است.

وزیر علوم با اشاره بر اینکه آزمون ها با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار خواهند شد، افزود: امکانات بهداشتی نظیر ماسک و مواد ضد عفونی کننده به اندازه کافی توسط مراکز برگزاری آزمون فراهم شده و مسئولین برگزار کننده آزمون ها در روزهای نزدیک به هر یک از آزمون‌ها آموزش های لازم خواهند دید.

دکتر غلامی تاکید کرد: یکی از تدابیر اندیشیده شده این است که در محل درب ورودی مراکز برگزاری آزمون سلامتی داوطلبان کنترل خواهد شد و تمامی پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای برگزاری این آزمون ها رعایت و اجرایی خواهد شد.

دکتر غلامی خاطر نشان کرد: امسال دو بار زمان برگزاری آزمون های سال ۹۹ جابجا شد. در حالی که برای هر یک از این تاریخ ها شرایط لازم از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به منظور برگزاری بهتر آزمون فراهم شده بود. لذا آماده برگزاری آزمون ها در زمان‌های تعیین شده هستیم چرا که تغییر و جابجایی هر یک از آزمون ها موجب خواهد شد که در سال آینده گروهی از داوطلبان امکان ورود به دانشگاه را نداشته باشند.

وزیر علوم همچنین گفت: این حق داوطلبان است که سال آینده در دانشگاه‌ها حاضر باشند اگر به هر دلیلی حق ورود به دانشگاه ها برای این افراد ضایع شود، وزارت علوم نمی تواند مسئولیت آن را بپذیرد به همین جهت تمامی تلاش ما این است که داوطلبانی که زحمت کشیدند و آمادگی حضور در آزمون را پیدا کرده‌اند، با خیال راحت در آزمون‌ها شرکت کنند و با سلامتی این مرحله را طی کنند.

دکتر غلامی در پایان خاطرنشان کرد: ما نباید از باب اینکه احیاناً در سیستم احساس ضعف می کنیم و یا اینکه دیگران به سیستم اعتماد ندارند حق داوطلبان را نادیده بگیریم و برگزاری آزمون ها را لغو کرده و یا مجددا به تعویق بیندازیم. بنابراین تمام تلاش ما این است که آزمون ها برگزار شوند و آن طور که سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده است این آزمون ها به خوبی و با اطمینان بالا برگزار خواهند شد.

تعیین تکلیف کنکور تنها در صلاحیت ستاد مقابله با کرونا است

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز درخصوص زمان برگزاری کنکور با اشاره به پاسخ رهبر معظم انقلاب به گزارش وزیر بهداشت مبنی بر اینکه «تدابیر ستاد ملی و وزارت بهداشت برای جلوگیری از گسترش بیماری برای همه لازم‌الاجراء است»، اظهار داشت: تصمیم‌گیری در مورد زمان برگزاری کنکور، با توجه به شرایط کرونا و رعایت پروتکل‌های لازم تنها در صلاحیت ستاد ملی مقابله با کروناست.

عاملی در خصوص وضعیت زمان برگزاری کنکور سراسری گفت: تصمیم گیری در مورد زمان برگزاری کنکور، با توجه به شرایط کرونا و رعایت پروتکل های مرتبط با کرونا نیز تنها در صلاحیت ستاد ملی مقابله با کروناست.

مخالفان بجای پاک کردن صورت مسئله راهکار ارائه دهند

دکتر حسین قنبری مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت در واکنش به مخالفت برخی برای برگزاری آزمون های سال ۹۹ از جمله کنکور به ایسنا گفت: متاسفانه تلاش ها و اقداماتی که عده ای برای تعویق یا حذف کنکور سال ۹۹ و همچنین آزمون های دیگر انجام می دهند، به مراتب فشار و استرس زیادی را به خانواده‌ها و داوطلبان وارد می کند و تبعات این نوع فشارهای روانی برای داوطلبان آزمون های مختلف بخصوص آزمون سراسری بیشتر از تبعات نگرانی های ناشی از ابتلا به کرونا خواهد بود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه مخالفان برگزاری کنکور به جای تلاش برای تعویق این آزمون دنبال راهکارهای منطقی برای تامین سلامت داوطلبان باشند تاکید کرد: برگزاری این آزمونها با اجرای پروتکل های سختگیرانه و دقیق بهداشتی، امکان ابتلا داوطلبان به ویروس کرونا را تقریباً کاهش می دهد. اما تبعات برگزار نشدن این آزمون فشارهای اجتماعی و روانی داوطلبان، خانواده‌ها و جامعه را افزایش خواهد داد، بنابراین باید بپذیریم آزمون‌ها نیز بخشی از زندگی در شرایط کرونایی کشور است هستند و نمی توان آنها را نادیده گرفت.

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تصویری روشن از آینده شیوع کرونا ویروس در جامعه وجود ندارد بنابراین ما نمی‌توانیم برنامه‌ریزی در برای آینده آزمون های کشوری ارائه بدهیم به همین جهت مخالفان برگزاری آزمون ها از جمله کنکور به جای پاک کردن صورت مسئله برای تعویق این آزمون ها، سیستم آموزش کشور را برای ترم آینده با اخلال مواجه نکنند.

دکتر قنبری گفت: به هیچ عنوان امکان تعویق و یا حتی حذف آزمون های پیش رو را نداریم چرا که همانطور که عنوان شد وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور نامشخص است و ما نمی توانیم آموزش پزشکی را تعطیل کنیم.

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین با تاکید بر اینکه دانشجویان سال اول دوره دستیاری باید برای ترم آینده وارد چرخه درمانی کشور شوند، گفت: با تعویق برگزاری آزمون ها از جمله آزمون دستیاری نیاز کشور به سیستم درمانی کشور با اخلال مواجه می شود و دانشجویان دوره دستیاری باید از از ابتدای ترم بتوانند وارد بیمارستان‌های کشور شوند و ما نیازمند خدمات ارائه شده از سوی این دانشجویان در شرایط فعلی شیوع کرونا هستیم.

کنکور برگزار می شود

دکتر علی اکبر حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در خصوص زمان برگزاری کنکور و تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا اظهار کرد: این ستاد بر اساس اینکه بهترین آورده را برای مردم داشته باشد تصمیم می‌گیرد. نمایندگان مجلس همه بحث‌هایی که دارند دغدغه اصلی شان این است که خدای نکرده سلامت جامعه و سلامت داوطلبان به خطر نیفتد. به تبع آن ما نیز بر اساس این اصل که سلامت داوطلبان مهم است باید تصمیم بگیریم.

وی در ادامه تصریح کرد: توجه داشته باشید که سلامت جسم یک مسئله است و سلامت روان و روح مسئله دیگر است. داوطلبان بعضا چند سال خود را در خانه محبوس کرده اند و استرس‌های زیادی را تحمل می‌کنند. همه بدانند که وقتی تصمیم می‌گیریم باید سلامت را جامع ببینیم. البته بله داوطلب نباید کرونا بگیرد اما از سوی دیگر هم نباید دچار استرس اضافه شود و بحث‌های تکنیکال را باید در پشت درهای بسته مطرح کنیم.

حقدوست با بیان اینکه دانش آموزان و داوطلبان باید بدانند که وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا تمام تلاش خود را می‌کنند که آنها در سالم‌ترین شرایط آزمون خود را برگزار کنند، تصریح کرد: درست است که عکس‌هایی از حوزه‌های آزمون نشان می‌دهد که برخی داوطلبان ماسک خود را پایین کشیده اند اما یک بار دیگر ببینید که چقدر فاصله صندلی‌ها بیشتر شده و چقدر پروتکل‌های بهداشتی رعایت شده و حوزه‌ها خلوت تر شده اند.حتی کاغذ زمین گذاشته نشده است و ضدعفونی کامل انجام شده و برای ورود و خروج داوطلبان تمام مسائل رعایت شده؛ اگرچه رعایت پروتکل ها نقایصی هم داشته است .

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: ما گوش به فرمان وزارت بهداشت هستیم. برای ورود و خروج داوطلبان نیز در طول دو آزمون اخیر تجارب مهمی کسب کرده ایم. همچنین قبل و حین برگزاری جلسه آزمون داوطلبان را ترغیب میکنیم که ماسک خود را حتی برای لحظاتی برندارند.

حقدوست خاطر نشان کرد: برگزاری کنکور سراسری سال ۹۹ تا این لحظه تغییری نداشته و فکر می‌کنم این جمله قوی، محکم و یکپارچه به جامعه اعلام شود که کنکور برگزار می‌شود و در این زمینه نباید تردید ایجاد کنیم. اگر شرایط عجیب و عوض شد و مختصات تغییر کرد و قانونگذاران بعد از جمع بندی خواستند تغییری در زمان برگزاری کنکور ایجاد کنند ما گوش به فرمان هستیم. تا آن لحظه همت می کنیم که به بهترین شکل آزمون را برگزار کنیم.

حذف کنکور فعلا اجرایی نیست/برخی دنبال فالوئر هستند

دکتر ابراهیم خدایی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب در خصوص آخرین تصمیم وزارت علوم و مسئولان کشوری برای حذف کنکور و شیوه پذیرش در دانشگاه‌ها تاکید کرد: برخی از رشته‌های دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی بسیار پر طرفدار بوده و رقابت در بین رشته‌هایی نظیر رشته‌های علوم پزشکی بسیار سنگین است و داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌های بزرگ رقابت می‌کنند. بنابراین با توجه به تقاضای زیاد، تراکم و پراکندگی نمرات نمی توانیم پذیرفته شدگان این دانشگاهها را تفکیک کنیم و فعلا به جز آزمون نمی‌توانیم راهکاری برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌ها داشته باشیم.

دکتر خدایی تصریح کرد: در حال حاضر داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها به خصوص در رشته‌های پرطرفدار برنامه ریزی‌های خود را انجام داده اند و ما نمی‌توانیم ۱۰ روز باقی مانده به آزمون اعلام کنیم شماها که ۴ سال برای این آزمون برنامه ریزی کرده‌اید، برنامه ریزی های خود را کنار بگذارید؛ ضمن اینکه جایگزین اجرایی پذیرش بدون کنکور نیز وجود ندارد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: کنکور امسال باید برای رشته‌های پر تقاضای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی برگزار شود.

وی گفت: ما در حال حاضر در کشور با این مساله مواجه هستیم که تقریبا تمامی افراد مرتبط، غیر مرتبط، مسئول و غیر مسئول در خصوص برگزاری آزمون ها و مسائل اینچنینی اظهار نظر می کنند. طبیعتا آنچه که برای سازمان سنجش به عنوان دستگاه اجرایی مهم است اجرای قانون است و قانون نیز همان مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا است.

دکتر خدایی ادامه داد: طبیعتا سازمان سنجش بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برنامه های خود را در خصوص آزمون ها پیش خواهد برد. نمی شود یک فردی خود عضو ستاد باشد اما مصوبه ستاد را زیر سوال ببرد و انتظار داشته باشد که سازمان سنجش به آن پاسخ بدهد. طبیعتا اگر قرار باشد تاریخ برگزاری آزمون ها تغییر کند، ستاد در این باره تصمیم می گیرد و ما نیز به آن عمل خواهیم کرد؛ ضمن اینکه تا کنون نیز تمامی تاریخ های برگزاری آزمون ها بر اساس تصمیمات ستاد برگزار شده است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: من برگزاری کنکور سراسری را ساده تر از آزمون دکتری می دانم؛ چرا که در حال حاضر متوسط تعداد داوطلبین هر حوزه ۴۰۰ نفر است اما در کنکور ما این آزمون را در ۴۰۰ شهر و در ۳۰۰۰ نقطه برگزار می کنیم اما آزمون دکتری در ۱۴۳ نقطه برگزار می شود.این در حالی است که تراکم داوطلب در آزمون سراسری در هر حوزه ما کمتر از ۱۵۰ نفر است. ضمن اینکه ما سال گذشته برای کنکور سراسری ۷۸ هزار نفر عوامل اجرایی داشتیم اما امسال این تعداد به ۱۱۵ هزار افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ما از نظر اجرایی برای برگزاری آزمون مشکلی نداریم و تحت هیچ عنوان نیز مسافرتی برای شرکت در کنکور شهری دیگر، اتفاق نخواهد افتاد اما در هر صورت اگر تغییری در برگزاری زمان آزمون ها اتفاق بیفتد باید بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا باشد و من از داوطلبان انتظار دارم صرفا به اطلاعیه های سازمان سنجش توجه کنند. چرا که این سازمان فقط بر اساس مصوبات بالادستی اقدام می کند.

نظارت وزارت بهداشت به پروتکل های اجرایی آزمون ها

دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشتی وزیر بهداشت به تشریح جزئیات پروتکل‌های بهداشتی آزمون‌های پیش رو در کشور پرداخت و به ایسنا گفت: تمام تلاش ما این است که آزمون‌ها به دلیل شیوع کرونا در کشور لغو نشوند؛ به همین جهت پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری آزمون‌های ایمن تدوین کرده ایم.

وی در ادامه تصریح کرد: براساس استانداردهایی که ما در پروتکل‌های بهداشتی برگزاری آزمون‌های سراسری در نظر گرفته ایم، میزان فضایی که باید برای هر فرد اختصاص داده شود افزایش یافته است و می توان گفت سلامت دانشجویان با اجرای دقیق این پروتکل تامین خواهد شد.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت تاکید کرد: ما برای شرایط مختلف برگزاری آزمون‌ها پروتکل‌های متفاوتی را تنظیم کرده‌ایم مثلاً اگر آزمون در یک فضای سرپوشیده برگزار شود یک نوع پروتکل و اگر هم در فضای باز برگزار شود پروتکل‌های دیگری را اجرا خواهیم کرد اما در فضای سرپوشیده آزمون‌ها باید تهویه مناسبی قرار داشته باشد و تعداد افرادی که در این فضا قرار می‌گیرند باید استاندارد باشد؛ ضمن اینکه زمان حضور افراد در حوزه های امتحانی نیز باید مطابق دستورالعمل باشد.

دکتر رئیسی تاکید کرد: براساس پروتکل‌های تدوین شده برای موارد فوق، از ورود افراد دارای علامت به حوزه های برگزاری آزمون‌های سراسری جلوگیری می‌کنیم؛ ضمن اینکه داوطلبان بیمار به هیچ عنوان نباید در جلسه آزمون حضور داشته باشند در این شرایط است که می‌توانیم عنوان کنیم که پروتکل‌های اجرای آزمون‌ها رعایت شده اند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت مسئول نظارت بر نحوه اجرای پروتکل‌های بهداشتی در آزمون‌های پیش روی کشور است و این وزارتخانه در نظارت‌های خود بر نحوه اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی در حوزه‌های برگزاری امتحان تاکید دارد و اگر در مناطق قرمز و یا حتی سفید این پروتکل‌ها با دقت اجرایی نشوند امکان برگزاری آزمون در آن حوزه وجود ندارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: دانشجویان قبل از برگزاری آزمون‌ها در سامانه خود اظهاری ثبت‌نام کنند و بر این اساس شرایط برگزاری آزمون برای داوطلبانی که به این ویروس مبتلا و یا مشکوک هستند متفاوت خواهد بود.

وقتی صحبت از کنکور می‌شود، همیشه یکی از بحث‌های داغ، استرس و نگرانی‌های ناشی از ماهیت این آزمون سرنوشت ساز و در پی آن قبولی یا عدم قبولی در رشته مورد نظر داوطلب و خانواده وی است؛ از سوی دیگر شرط سنی ورود به برخی رشته ها و دانگشگاه های خاص شرایط استرس زایی برای برخی داوطلبان فراهم آوزده؛ ضمن اینکه با تعویق کنکور برخی داوطلبان که خود را برای شرکت در ابن ماراتن علمی آماده کرده اند مشمول می شوند و عملا نمی توانند در این رقابت حاضر شوند.

در واقع کنکور از گذشته‌های دور تاکنون ماهیت استرس زایی و نگرانی در خود دارد. اما طی سالیان اخیر که این نگرانی ها با مسائلی حاشیه‌ای ناشی از اتفاقات طبیعی، اجتماعی یا اقتصادی همراه شده، استرس‌ها، مشکلات و حواشی کنکور طبیعتا می‌تواند برای داوطلبان و همچنین خانواده هایی که ماه ها و یا بعضا سال ها برای عبور از سد یک آزمون سرمایه گذاری کرده‌اند، نتایجی بسیار مخرب و غیرقابل جبران در پی داشته باشد.

بنابراین با توجه به مباحث مطرح شده از سوی مسئولان ذی ربط و متولی این امر، بهتر است افراد مسئول و غیر مسئول به جای دامن زدن به حواشی، دوچندان کردن استرس و نگرانی داوطلبان، از اظهارنظرهای هیجانی و غیرکارشناسی در این زمینه خودداری کرده و تابع تصمیمات ستاد مقابله با کرونا و مسئولان ذی ربط باشند و اجازه دهند متولیان امر با در نظر گرفتن حساسیت های شرایط فعلی و همچنین نیازهای آتی دانشگاه ها و موسسات آموزشی تصمیماتی که با نظر کارشناسی ارائه می شوند، را به صورت درست، علمی و منطقی را اجرایی کنند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.