تفریحاتی که در جوار زاینده رود اصفهان می توانید انجام دهید و لذت ببرید

 

اصفهان با دارا بودن بیش از هفت هزار اثر تاریخی تنوع بی نظير صنايع دستی كه از سالیان پيش در نقاط و شهرهای مختلف اين استان نسل به نسل منتقل شده و امروز به عنوان ميراث گران قدر در اختيار ما قرار گرفته، اصفهان نصف جهان را به موزه اي هنري، تاريخي و طبيعي تبديل كرده كه بازديد از ابنیه های قدیمی و باستانی مورد توجه مردمان سراسر دنیا قرار گرفته است. قدمت دیرینه و سازه معماری ارزشمند بناهای تاريخي اصفهان نيز سبب شده كه برخي از آثار تاريخی اين منطقه مانند ميدان امام خمينی (ره) در فهرست آثار ثبت شده سازمان علمي، فرهنگي و تربيتي ملل متحد یعنی يونسكو قرار بگيرند. ميدان نقش جهان ميدان بزرگ مستطيل شكلی در شهر اصفهان است كه به وسيله بناهايی از دوره صفوی محصور شده ‌است.

 

آپلود عکس

 

رودخانه ی زاینده رود

جاذبه های گردشگری بی شمار این شهر هر ساله توریست و گردشگران زیادی را از سرتاسر دنیا جذب خود می کند. سفر به این شهر قدیمی و باستانی با بناهای بی نظیر، موزه، پله های معروف و طبیعت منحصر به فرد به یکی از بهترین و پرخاطره ترین سفرهای هر گردشگری تبدیل می شود. زاینده ‌رود یكی از بزرگترین رودخانه‌های ایران است كه در مركز كشور، استان اصفهان، از مغرب به مشرق جریان دارد. این رودخانه اصلی ترین عامل سرسبزی و حاصلخیزی شهر اصفهان محسوب می‌شود. سرچشمه این رودخانه وسیع، دامنه‌های زردكوه بختیاری است كه در حد فاصل بین اصفهان و لرستان قرار دارد. سرچشمه زاینده ‌رود به شكل حوضی مدور با مساحتی در حدود 300 زرع می ‌باشد كه به “چشمه جانان” معروف است. چشمه مذكور در این ناحیه می‌جوشد و به طرف مشرق سرازیر می‌شود؛ سپس از طی 3 فرسنگ، به چشمه دیگری به نام “چهل چشمه” می‌رسد. همچنین از سمت شمال این منطقه، یعنی ناحیه فریدن، دو چشمه بزرگ دیگر به نام “خُرِسنگ” و “كودَنگ” به جانانه ‌رود ملحق می‌شود. انشعاب دیگری نیز به نام زرین ‌رود از طرف جنوب (یعنی چهارمحال) به این رودخانه اضافه می‌شود. منبع اصلی انشعاب‌ اخیر زیر‌ِ كوهی قرار دارد كه زردكوه نامیده می‌شود.

 

تفریحات رودخانه زاینده رود

ماهیگیری در زاینده رود

در بخش های آغازین زاینده رود، ماهی قزل آلا و ماهی زرد پر به وفور یافت می شود. در منطقه بهاران زاینده رود، انواع مختلفی از ماهیان صاردین، زرد پر، کپور و ماهی شیر نیز وجود دارد. در دیگر نقاط زاینده رود شاهد وفور ماهیان کپور هستیم. ماهی گیری در زاینده رود منطبق بر قواعد بین المللی صید ماهی و برخی از قواعد زیست محیطی ایران است. در هر صورت باید فصل تولید مثل ماهیان را در نظر گرفته و در این زمان مبادرت به ماهیگیری نکنید.

 

رفتینگ در زاینده رود

این تفریح مهیج را در اصفهان از دست ندهید. رفتینگ یا همان قایق سواری هیجان انگیز در آب های خروشان بهترین گزینه ای است که در خصوص بازدید از زاینده رود می توانید انتخاب کنید.  رودخانه های محدودی در سراسر جهان قابلیت رفتینگ را دارند و بهتر است بدانید که زاینده رود نیز یکی از همین رودخانه های خروشان است. البته برای اجرای رفتینگ باید به نواحی خارج از شهر بروید. اغلب توریست های Isfahan tour به بازدید از زاینده رود در محل پل های خواجو، سی و سه پل و مارنان کفایت کرده و لذت یک تفریح مهیج را از دست می دهند. جهت انجام قایق رانی در زاینده رود می توانید در یک تور رفتینگ ثبت نام کنید و یا اینکه شخصا به محل خرید بلیط بروید و به تفریح بپردازید. برای رفتینگ زاینده رود سه مسیر وجود دارد که دارای درجات مختلفی از سطح دو و سه از حیث خروشانی و عمق هستند. برای رفتینگ باید سن شما در رده 12 تا 50 سال قرار داشته باشد و بیماری خاصی نداشته باشید.

 

آپلود عکس

 

عکاسی در زاینده رود

عکاسی در جوار زاینده رود یکی از محبوب ترین فعالیت هایی است که گردشگران تور اصفهان به آن مشغول هستند. همزمان با تاریک شدن هوا و روشن شدن نورپردازی های این رودخانه، چشم اندازی بی بدیل مشاهده می شود که عکس های شما را زیباتر می کند. نمی گوییم که روزهای اصفهان و در حوالی زاینده رود به شما خوش نمی گذرد با این حال شب های این بخش از شهر توریستی چیز دیگریست.

 

بازدید از پل های زاینده رود

اگر به اصفهان سفر می کنید حتما یک تایم مناسب را به تفریح و گردشگری در شب های زاینده رود اختصاص دهید.  شما می توانید این تفریح را با بازدید از پل های تاریخی شهر اصفهان به خصوص سی و سه پل انجام دهید. سی و سه پل در شب نمای بسیار ویژه ای دارد. پیشنهاد می کنیم بازدید از این پل تاریخی را در شب های اصفهان از دست ندهید. چراغ های تعبیه شده در دل سنگ های سی و سه پل نمایی باشکوه و خارق العاده در قلب اصفهان ایجاد می کنند. انعکاس تصویر پل های این گذرگاه قدیمی در آب های زلال زاینده رود یکی از زیباترین مناظر طبیعی در سطح جهان است. این انعکاس هرچند در طول روز نیز رخ می دهد اما در شب جلوه منحصر به فردی دارد. از دیگر پل های تاریخی که بر روی این رودخانه قرار دارند می توان به پل خواجو، پل مارنان، پل شهرستان و پل جويی اشاره کرد.

آپلود عکس

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.