رابطه افزایش نرخ ارز و تورم

[ad_1]

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران مطرح کرد:

آفتاب‌‌نیوز :

سیدرضی حاجی آقامیری اظهار کرد: اقتصاد ایران دو مشکل و معضل داشته که از سال‌ها پیش مطرح بوده‌اند و لزوما به عملکرد یک دولت یا دوره مربوط نمی‌شود. یکی از آنها وابستگی به فروش نفت است و دیگری جا ماندن از تعاملات بین‌المللی و جهانی تحت تاثیر تحریم‌ها. در چنین شرایطی وقتی تجارت ایران با محوریت تحریم‌ها محدود می‌شود، این توقع که تامین ارز بدون مشکل اجرا شود دور از واقعیت است.

وی با بیان اینکه تحت تاثیر کاهش فروش نفت و صادرات غیرنفتی منابع ارزی بانک مرکزی محدود شده است، گفت: از راهکارهای عبور از این شرایط، بهبود روابط بین المللی و فراهم آوردن مقدماتی است که می‌تواند به افزایش صادرات کشور منجر شود. هرچند تحت تاثیر کرونا، رفت و آمدها محدود شده، اما صادرکنندگان به دلیل فشارهای بین المللی، برای بازگشت ارز با دشواری‌های جدی مواجه هستند و اینکه بانک مرکزی به آنها فشار بیاورد که ارزشان را بازگردانند، شاید تنها روی گروه محدودی از تجار تاثیر بگذارد.

این عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: شاید تعدادی از بنگاه‌ها باشند که در سال‌های گذشته صادرات کرده‌اند اما ارزشان را بازنگردانده اند. با فشار بانک مرکزی این ارز باز می‌گردد اما تمام نیاز کشور را پاسخ نخواهد داد و ما برای عبور از این مشکل، باید اشکالات ساختاری اقتصاد خود را حل کنیم.

آقامیری با اشاره به افزایش نرخ ارز، بیان کرد: در وهله اول باید در نظر داشت که چه ارز و چه بسیاری از دیگر عوامل، خود از نرخ تورم تاثیر می‌پذیرند. وقتی پایه پولی کشور رشد می‌کند و تصمیمات غلط و ناهماهنگ ادامه می‌یابد، تورم رشد می‌کند و بازار ارز نیز مانند دیگر بازارها از این تغییرات تاثیر می‌گیرد.

وی افزود: البته بازار ارز با توجه به ماهیت خاص خود و شرایطی که در ماه‌های اخیر تجربه کرده، شاید از نرخ تورم تاثیر بگیرد و افزایشی شود، اما در نهایت به شکل مستقل عمل می‌کند و اتفاقاتی که ما در روزهای اخیر شاهد آن بوده‌ایم، نتیجه همین حرکت مستقل است.

به گفته حاجی آقامیری، شفافیت در سیاست‌های کلان، پیش‌نیاز اصلی جامعه است و مردم باید بدانند راهبرد کلان کشور در حل مشکلات اساسی و زیرساختی اقتصاد چیست و وقتی این راهبردها مشخص شود، می‌توان راجع به آینده تورم یا ارز دقیق‌تر سخن گفت.

به گزارش ایسنا، قیمت ارز در طول روزهای گذشته بار دیگر صعودی شده و بانک مرکزی اعلام کرده علت این اتفاق شوکی جدید به این بازار است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.